Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Skuteczna ochrona piwnicy przed wilgocią

Planując budowę domu coraz częściej decydujemy się zagospodarować strefę piwnicy nieco mniej tradycyjnie. Sauna czy domowa sala fitness to tylko niektóre pomysły, na oryginalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. To, czy zaaranżowane przez nas miejsce będzie prawidłowo spełniać swoją rolę, zależne jest od prawidłowo wykonanych zabezpieczeń przed wodą.

Innowacyjne i odważne projekty architektoniczne coraz częściej zawierają innowacyjne i niekonwencjonalne rozwiązania, po które chętnie sięgamy. Przykładem może być piwnica, która powoli przestaje się kojarzyć wyłącznie z wypchaną po brzegi graciarnią. Zanim jednak zagospodarujemy to pomieszczenie do celów użytkowych trzeba pamiętać o specyfice usytuowania i zadbać o odpowiednie zabezpieczenia piwnicy przed wilgocią.

Skuteczna ochrona przed wilgocią

Choć jeszcze niedawno do wykonania izolacji fundamentów używano papy i lepiku, dziś najczęściej stosowanym materiałem są folie. Ze względu na właściwości hydroizolacje mówimy o foliach:

  • przeciwwilgociowych (lekkie) - chroniące podziemne części budynków przed działaniem wody nie wywierającej ciśnienia hydrostatycznego,
  • przeciwwodne (średnie i ciężkie) - chroniące przed wodą wywierającą ciśnienie hydrostatyczne.

W przypadku pomieszczeń, które docelowo mają pełnić funkcje użytkowe, nawet jeśli wody gruntowe znajdują się poniżej fundamentów lepiej zastosować folie przeciwwodne. Dlatego, że wobec wahań wód gruntowych same zabezpieczenia przeciwwilgociowe piwnicy często okazują się za słabe.

Jako dodatkowy materiał izolacyjny do zabezpieczenia fundamentów oraz ścian piwnic poleca się stosowanie foli kubełkowych, które w stosunku do foli płaskich są mocniejsze. Łatwo je rozpoznać po wytłoczeniach w kształcie prostopadłościanów albo ściętych stożków. Kubełkowa struktura umożliwia skuteczne odprowadzanie wody do systemu drenażowego oraz zachowanie optymalnej przestrzeni wentylacyjnej.

Folie kubełkowe takie jak IZOFLEX, wykonane są z twardego polietylenu (HDPE), dlatego mają wyższy stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne wynikające z ruchów terenu bądź osiadania budynku. Co istotne są wytrzymałe na substancje, w tym kwasy nieorganiczne znajdujące się w glebie, mówi Krzysztof Patoka, z firmy Marma Polskie Folie.

Wykonanie solidnej izolacji warto zaplanować w budowlanym budżecie. Nieskuteczna ochrona piwnicy przed wodą i wilgocią przysporzy nam wielu dodatkowych problemów, co więcej, może sprawić, że wymarzona przez nas domowa sauna albo miejsce do gry w biliarda okaże się niemożliwe do użytkowania.

źródło i zdjęcie: Marma Polskie Folie

Dodano: 2010-09-22
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej