Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

LUMINA House - Okna, które oszczędzają energię

yyKolejnym etapem prac budowy wysoko energooszczędnego domu LUMINA House jest montaż okien pionowych firmy Schüco, które mają dostarczać odpowiednią ilość światła do budynku oraz minimalizować utratę ciepła z wnętrza domu.

Zastosowane w projekcie LUMINA House okna pionowe w technologii firmy Schüco mają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła dla profili aluminiowych. Dodatkowo, ochronę od nadmiernego nasłonecznienia, zwłaszcza w okresie letnim, stanowić będą zewnętrzne przesuwne żaluzje z możliwością automatycznego sterowania.

W LUMINIE zamontowano okna w systemie Schüco AWS. Na czym polega jego innowacyjność?

Andrzej Polijaniuk - Dyrektorem Produktu i Marketingu firmy Schüco

W ramach programu Energy2 projektanci Schüco stworzyli ideę fasady zatrzymującej znacznie więcej energii cieplnej wewnątrz budynku (nawet do 50%), a zarazem generującej ją ze źródeł odnawialnych. Połączyli wykluczające się do tej pory kategorie: ekologiczność, estetykę oraz komfort użytkowania. Wnętrza przyjazne ludziom to wnętrza o zoptymalizowanej temperaturze 20°C i wypełnione światłem słonecznym. Tak zwane ciepłe profile są grube i szerokie, co nie wygląda estetycznie, a z całą pewnością nie pasuje do powłok współczesnych, szklanych budynków.

 

Jakie są atuty okien Schüco zastosowanych w LUMINIE?

Andrzej Polijaniuk

Szczególną zaletą jest optymizacja współczynnika przenikania ciepła Uf przy stosunkowo małej powierzchni profilu. Głębokość zabudowy wynosi zaledwie 75 mm przy przenikalności cieplnej na poziomie już od 0,9 W/m2K i wysokiej izolacyjności akustycznej. W systemie Schüco AWS większa powierzchnia oszklenia nie oznacza podwyższonej straty ciepła, zaś do pomieszczeń przenika więcej światła.

Jak udało się uzyskać takie parametry?

Andrzej Polijaniuk

Taki efekt osiągnięto dzięki, m.in. koekstrudowanej uszczelce środkowej, przekładkom z pianką izolacyjną oraz zwiększonej izolacyjności w strefie krawędzi szyby. Stabilność i wąska, zewnętrza powierzchnia profili to większa swoboda przy projektowaniu fasady - w ten sposób zwiększono powierzchnię przeszkleń i zyskano większy dostęp światła oraz lepszy widok.

W projekcie LUMINY przewidziane są również okiennice przesuwane Schüco ALB. Jaką funkcję mają pełnić?

Andrzej Polijaniuk

Należałoby zacząć od podkreślenia faktu, że dostęp światła naturalnego do pomieszczeń pozwala oszczędzać energię elektryczną na oświetlenie i stanowi nieodzowny czynnik dobrego samopoczucia ludzi. Nadmiar energii pochodzącej z promieni słonecznych może jednak spowodować przegrzewanie budynku, a w konsekwencji doprowadzić do podwyższenia kosztów wentylacji i chłodzenia. Zewnętrzne okiennice przesuwne Schüco rozwiązują kompleksowo problem intensywnego nasłonecznienia.

 

Okiennice przesuwane to także znacznie wyższy komfort użytkowania?

Andrzej Polijaniuk

Ruchome elementy można przesuwać do dowolnego położenia, co pozwala użytkownikom na samodzielne decydowanie o poziomie doświetlenia pomieszczenia. Przesuwne okiennice ALB, zaopatrzone w cichobieżny system jezdny, mogą być obsługiwane ręcznie lub w sposób zautomatyzowany. Są wyjątkowo łatwe w użytkowaniu i odporne na warunki pogodowe dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości aluminium.

źródło i zdjęcie: ARCHIPELAG

Dodano: 2010-09-23
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej