Konsultacje społeczne w sprawie spalarni w Gdańsku

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku przygotowuje się do budowy zakładu termicznego zagospodarowania odpadów dla województwa pomorskiego. Inwestycja ma odmienić kwestie oddziaływania składowiska w Gdańsku-Szadółkach na otaczające tereny i poprawić jakość życia okolicznych mieszkańców. W związku z tym rozpoczynają się konsultacje społeczne w Gdańsku.

Budowa spalarni jest wiodącym celem projektu o nazwie "System gospodarki odpadami dla Metropolii Trójmiejskiej". Głównym powodem realizacji tej inwestycji jest wynikający z przepisów unijnych fakt, że po 2013 r. zabronione będzie gromadzenie na składowiskach odpadów, które wykorzystać można do celów energetycznych, czyli tzw. frakcji energetycznej.

To ekologiczna i bezpieczna inwestycja, czemu dowodzi choćby fakt, że takie zakłady powstają w centrach europejskich miast. Na podstawie doświadczeń setek instalacji na świecie można z pełnym przekonaniem stwierdzić, iż unieszkodliwianie termiczne jest bezpiecznym dla ludzi i środowiska sposobem na zagospodarowanie odpadów. Bez problemu dotrzymywane są wszelkie normy ochrony środowiska, a prowadzony monitoring oraz zabezpieczenia gwarantują bezawaryjna pracę i bezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi. Funkcjonowanie instalacji nie jest również źródłem przykrych zapachów, zapewnia prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Wojciech Głuszczak.

Inwestorem projektu budowy spalarni dla Trójmiasta jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Szacunkowy koszt inwestycji to 600 mln zł, przy czym unijne wsparcie wynieść może ok. 50 procent tej kwoty. Planowany termin realizacji inwestycji to koniec 2013 r.

Na podstawie przeprowadzonych analiz lokalizacji regionalnej instalacji do termicznego przekształcania energetycznej frakcji odpadów, wybrano i poddano dalszej analizie dwie potencjalne lokalizacje: na terenie Zakładu Utylizacyjnego Gdańsk - Szadółki oraz na terenie zakładów papierniczych IP Kwidzyn. Konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji odbyły się już w Kwidzynie oraz w sąsiadującej z Zakładem Utylizacyjnym gminie Kolbudy. Teraz konsultacje takie rozpoczynają się w Gdańsku.

źródło: www.portalsamorzadowy.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Dodano: 2010-09-15
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej