Sprzątanie Świata - Polska 2010

We wrześniu, w całej Polsce w ramach akcji odbywają się tysiące sprzątań, happeningów, konkursów, pikników, koncertów oraz innego rodzaju imprez towarzyszących, promujących ochronę przyrody i służących edukacji ekologicznej. Co roku w akcję zaangażowane są miliony osób oraz tysiące instytucji.

W działania w ramach akcji Sprzątanie Świata - Polska 2010 bezpośrednio zaangażowane są Fundacja Nasza Ziemia oraz Fundacja Sprzątanie Świata - Polska.

Kalendarz na najbliższe dni przewiduje:

 • 17 września - sprzątanie z Partnerami Fundacji Nasza Ziemia na terenie Warszawy - wolontariuszami z firm: Tchibo Warszawa, Boeing, Żywiec Zdrój S.A., MyEcolife.
 • 18 września - o godz. 10.00 Pani Mira Stanisławska - Meysztowicz - Prezes Fundacji Nasza Ziemia oraz Pan Sławek Brzózek - Wiceprezes Fundacji Nasza Ziemia wygłoszą prelekcję na temat ochrony środowiska podczas obchodów Sprzątania Świata w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie. W programie akcji znajduje się również otwarcie ogrodu przy Instytucie.
 • 18 września - całodzienny piknik ekologiczny - park im. Romana Kozłowskiego (Kopa Cwila - Ursynów), koncert Eweliny Flinty.
 • 18 września - o godz. 18.00 w Rzeszowie odbędzie się podsumowujący akcję Sprzątanie Świata koncert zespołu Perfekt. Podobnie jak 15 lat temu biletem wstępu na koncert będzie paczka posegregowanych odpadów.
 • 19 września - "rowerowe" sprzątanie lasu Młocińskiego - we współpracy z Biurem Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.

 Inne wybrane wydarzenia organizowane w ramach Sprzątania Świata:

 • 13-17 września - gmina Zabrze organizuje zbiórkę odpadów niebezpiecznych oraz zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych pochodzących z gospodarstw domowych z terenu miasta Zabrze. Szczegółowy harmonogram przejazdu samochodu zbierającego odpady na stronie Urzędu Miasta.
 • 15 września - firma Wilk Elektronik SA inicjuje Sprzątanie Świata w powiecie mikołowskim akcją zbiórki niepotrzebnych płyt CD i DVD
 • 17 września.
 • Grupa Lotos wspólnie z Grupą Energa organizuje akcję Sprzątania Bałtyku na Wyspie Sobiszewskiej. W działanie będą zaangażowani uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
 • Z okazji Sprzątania Świata Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka? oraz organizacja Eko Cykl współorganizują festyn naukowo-ekologiczny dla pacjentów szpitala.
 • Obchody "Sprzątania świata - Polska 2010? w Koszalinie. Impreza na świeżym powietrzu dla wszystkich mieszkańców miasta odbędzie się przed koszalińskim amfiteatrem. Przewidywany początek imprezy godz. 10.00,  zakończenie planowane jest na godz. 13.00. Za przyniesione surowce wtórne będą rozdawane drobne upominki.
 • Dzieci i młodzież ze wszystkich placówek oświatowych z gminy Tymbark wyruszą w teren, aby uporządkować miejsca zanieczyszczone w szczególności tereny nadrzeczne. Organizatorzy akcji apelują do mieszkańców o przyłączenie się do akcji sprzątania, a w szczególności o nieśmiecenie i pilnowanie, aby nie śmiecono!
 • W ramach dorocznej akcji w Lesznie będą oczyszczane tereny miasta (parki, lasy, drogi publiczne, obiekty sportowe) ze śmieci i odpadów. Jak co roku w akcji aktywnie uczestniczyć będzie młodzież z leszczyńskich szkół. Koordynatorem akcji jest Urząd Miasta Leszna wraz z Miejskim Zakładem Zieleni.
 • Sprzątanie świata w Kwidzynie oraz gminach powiatu kwidzyńskiego i sztumskiego, które koordynuje Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa. W tym dniu przedszkola i szkoły które zechcą wziąć udział w akcji zorganizują sprzątanie wyznaczonych przez siebie miejsc na terenie Kwidzyna, Sztumu oraz pozostałych miejscowości obu powiatów.
 • Burmistrz Miasta Piechowice - Zofia Grabias-Baranowska - zaprasza wszystkich mieszkańców Piechowic do udziału w akcji. Na terenie gminy zostanie przeprowadzona akcja, w której tradycyjnie wezmą udział szkoły i placówki oświatowe. Dzięki naszej współpracy Piechowice będą zadbane, czyste i jeszcze piękniejsze!
 • Sprzątanie Świata w Czeladzi; tradycją miasta jest, że szkoły oprócz porządkowania terenów swoich placówek sprzątają także wyznaczone w mieście tereny min. wały  Brynicy, Wzgórze Borzecha, Przetok oraz parki miejskie.
 • 17-18 września - Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania serdecznie zaprasza młodzież oraz kadrę pedagogiczną poznańskich Szkół do wzięcia udziału w corocznej akcji. Wzorem roku ubiegłego akcja promować będzie również hasło: "Poznań odzyskuje energię".
 • 17-18 września - akcja miejska "Toruń chroni bioróżnorodność, segreguje odpady? podczas, której sprzątane będą m.in. tereny wokół placówek oświatowych, domów, skwerów, osiedli mieszkaniowych, parków i zieleńców oraz wyznaczonych przez organizatorów terenów leśnych: Barbarki, Czerniewic, Kaszczorka, Osiedli: Na Skarpie, Wrzosy, Brzezina, Lasek Bielański. Ponadto w ramach akcji organizowane są konkursy przyrodnicze i ekologiczne oraz szeroko zakrojona promocja projektu.
 • 17-19 września - Sprzątania Świata 2010 w powiecie inowrocławskim, gdzie w akcji uczestniczyć będą przedszkolaki oraz młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
 • 18 września - Stowarzyszenie Miłośników Malborka "FORUM? oraz Inicjatywa Aktywny Malbork zapraszają wszystkich chętnych w sobotę, 18.09. br., do wzięcia udziału w kolejnej edycji Sprzątania Świata. Tym razem sprzątany będzie teren Cmentarza Jerozolimskiego. Start akcji o godz. 10:00.

źródło i zdjęcia: www.naszaziemia.pl

Dodano: 2010-09-16
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej