Protesty przeciwko spalarni odpadów

spalarnia odpadw w Rudzie ŚląskiejPrawie 1,5 tys. mieszkańców Rudy Śląskiej protestuje przeciwko budowie spalarni, która ma powstać w centrum miasta. Spalarnia ma stanąć na terenach byłej kopalni Walenty-Wawel.

Inwestycję realizuje Górnośląski Związek Metropolitarny. W planowanym zakładzie mają być spalane odpady pochodzące ze wszystkich miast aglomeracji.

Pomysł nie podoba się mieszkańcom okolicy, w której ma powstać inwestycja. Najbliższe domy stoją około 800 metrów od planowanej spalarni, a mieszkańcy boją się, że w pobliskim sąsiedztwie wyrośnie truciciel. Ponadto obawiają się, że spalarnia odpadów spowoduje spadek cen mieszkań w okolicy i najazd ciężarówek, które będą zwoziły do niej śmieci.

Protestującym udało się zebrać 1,5 tys. podpisów przeciwko budowie zakładu. Domagają się, żeby mieszkańcy sami mogli zdecydować o przyszłości inwestycji w referendum. W Niemczech przy takiej budowie zawierana jest umowa społeczna. W zamian za to ludzie mają tańsze ciepło, prąd i darmowy wywóz śmieci. U nas wszystkiego musimy dochodzić sami. Nawet nie wiemy, czy powstanie połączenie spalarni ze średnicówką, tak żeby ciężarówki nie zakorkowały naszego osiedla, mówi jeden z mieszkańców.

Protestujący mogą również zaskarżyć raport oddziaływania na środowisko. To mogłoby zablokować całą inwestycję, bo inwestor ma czas do końca października br., by go oddać. To i tak przedłużony termin, na który zgodziło się Ministerstwo Polityki Regionalnej. Gdyby inwestor przekroczył wyznaczony termin, przepadnie 600 mln zł dofinansowania z unijnych funduszy, a eksperci alarmują, że spalarnia odpadów to być albo nie być dla regionu.

Z kolei zdaniem Gabrieli Lenartowicz, szefowej Wojewódzkiego Funduszu Ochronny Środowiska w Katowicach, spalarnia jest potrzebna i przekonuje, że jest mniej uciążliwa niż zwykłe wysypiska śmieci. Jednak mieszkańców Rudy Śląskiej trudno przekonać, bo w Polsce nie ma jeszcze dużych spalarni, gdzie trafiają odpady komunalne. A planowana w Rudzie Śląskiej komunalna spalarnia ma rocznie przetwarzać ponad 500 tys. ton odpadów.

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
zdjęcie: Piotr Rzok, www.panoramio.com

Dodano: 2010-09-27
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej