Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Światowy Tydzień Budownictwa Ekologicznego

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa EkologicznegoBudownictwo ekologiczne to zaspokajanie lokalnych potrzeb i zwalczanie globalnych zmian klimatycznych, a według Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych, budynki zużywają od 30-40% całkowitej energii. Nie ma jednego globalnego sektora więcej zużywającego - a tym samym mogącego potencjalnie redukować zużycie  - węgla, niż sektor budownictwa.

Budynki ekologiczne mogą odgrywać kluczową rolę w dostarczaniu tanich mieszkań, miejsc pracy i usuwaniu skutków awarii, według nowego raportu z World Green Building Council (WorldGBC). Sektor budownictwa zatrudnia bezpośrednio 5-10% siły roboczej w większości krajów.

Zwalczanie Globalnych Zmian Klimatycznych, Wypełnianie Lokalnych Priorytetów podkreśla, jak istotną  rolę mogą odgrywać budynki ekologiczne w zaspokajaniu potrzeb lokalnych na całym świecie, w tym na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi, a także zapewnienie najbardziej opłacalnych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

W przeszłości uważaliśmy, że rozwiązywać problemy ochrony środowiska będziemy mogli tylko wtedy, gdy nastaną dobre czasy, że "ekologia" w trudnych czasach musi zająć miejsce z tyłu, za wzrostem gospodarczym, zauważa Jane Henley, prezes WorldGBC. Ten raport pokazuje, że to jest zły wybór. Mamy powiększającą się bazę danych międzynarodowych przykładów, w których domy, budynki i społeczności rozwiązują palące kwestie lokalnych potrzeb i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w tym samym czasie.

Budowa budynków ekologicznych zazwyczaj kosztuje tylko 3-5% więcej od standardowych budynków, ale może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 35% - a w niektórych przypadkach może być neutralna pod względem emisji. Domy ekologiczne edukują również produkcję odpadów o 70%, zużycie wody o 40%, a zużycie energii między 30-50% - w niektórych przypadkach produkują energię, którą można wysłać z powrotem do sieci.

Budynki są najbardziej opłacalnym sposobem redukcji emisji dwutlenku węgla i decydenci polityczni na całym świecie, muszą uznać to w nadchodzących negocjacjach międzynarodowych na COP16 w Meksyku, mówi Henley.

To jest aktualne przesłanie. Wpływ kryzysu finansowego wciąż jest z nami, a sytuacja w Pakistanie stanowi przypomnienie o straszliwej dewastacji jaką klęski żywiołowe mogą powodować, mówi Paul King, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego i przewodniczący Grupy Zadaniowej ds. Polityki Światowego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Wyzwania stojące przed krajami na całym świecie mogą się różnić lokalnie, ale wspólny temat pozostaje - znaczenie środowiska architektonicznego w dostarczaniu społeczności wysokiej jakości życia. Jako że również dążymy do radykalnej redukcji emisji CO2, nie możemy stracić tej szansy na obustronne korzyści- zwalczanie globalnych zmian klimatycznych i wypełnianie lokalnych priorytetów.

O Światowym Tygodniu Budownictwa Ekologicznego

Światowe Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego i będące jego członkami stowarzyszenia budownictwa ekologicznego świętowały inauguracyjny Światowy Dzień Budownictwa Ekologicznego 23 września 2009 do podniesienia statusu "ekologicznych" budynków na świecie w prowadzeniu do COP15 w Kopenhadze.

W tym roku świętowanie Światowego Tygodnia Budownictwa Ekologicznego odbędzie się poprzez szereg kluczowych działań w ponad 18 krajach na całym świecie będą organizować imprezy w tym tygodniu lub w jego okolicach.

Światowe Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (WorldGBC) jest siecią krajowych stowarzyszeń budownictwa ekologicznego z całego świata, co czyni ją największą organizacją międzynarodową wpływającą na ekologiczny rynek budowlany.

Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego są organizacjami członkowskimi, które współpracują z przemysłem i rządem w celu transformacji ich przemysłu budowlanego w kierunku zrównoważonego rozwoju poprzez przyjęcie praktyk budownictwa ekologicznego. Na terenie ponad 70 krajów, GBCs wprowadzają zmiany w ich lokalnych rynkach, w celu globalizacji ekologicznie i społecznie odpowiedzialnych praktyk budowlanych, między innymi przez wprowadzenie i administrowanie wielokryterialnych ocen dla budownictwa zrównoważonego takich jak LEED, BREEAM czy DGNB.

 

------------------------------------------

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) jest organizacją pozarządową, zajmującą się promowaniem projektowania, budownictwa oraz użytkowania  zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju w całej Polsce. Misją PLGBC jest wywarcie pozytywnego wpływu na sektor budownictwa w Polsce poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej.

Do zadań PLGBC zalicza się zapewnienie przywództwa, kierowanie edukacją, dostarczanie źródeł i wzmocnienie fundamentów budownictwa ekologicznego w Polsce. PLGBC jest orędownikiem stworzenia ekologicznie zorientowanej polityki budowlanej łącząc głosy profesjonalistów, organizacji oraz firm zainteresowanych rozwojem zrównoważonym.

PLGBC znalazło się w ścisłej europejskiej czołówce uzyskując pełną akredytację World Green Building Council jako Established Council.

źródło: www.plgbc.org

Dodano: 2010-09-27
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej