Bilion euro na inwestycje w energię odnawialną

Na bilion euro Komisja Europejska szacuje koszt inwestycji w infrastrukturę konieczną, by UE zwiększyła do 20 proc. udział energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku.

To pierwsze dokonane przez KE szacunki kosztów realizacji jednego z głównych celów unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego przyjętego w 2008 r. Zużycie energii ze źródeł odnawialnych w UE ma wzrosnąć do 20 proc. Poszczególne kraje dostały narodowe cele do zrealizowania - Polska ma zwiększyć zużycie do 15 proc. w 2020 r.

W Europie wciąż brakuje infrastruktury, która pozwoli na rozwój wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych i ich konkurowanie z tradycyjnymi surowcami, głosi analiza KE. Dotychczasowa infrastruktura jest niewystarczająca m.in. z uwagi na specyfikę produkcji opartej na źródłach odnawialnych - zmienność dostaw energii wiatrowej czy słonecznej, której produkcja jest uzależniona od pór roku i pogody. Poza nowymi liniami przesyłowymi, trzeba zwiększyć moce magazynowe oraz wybudować ponadgraniczne interkonektory łączące systemy przesyłowe różnych krajów.

W dokumencie KE powątpiewa, że same inwestycje prywatne wystarczą na pokrycie potrzeb. Dlatego zapowiada innowacyjne mechanizmy finansowania projektów kluczowych w skali całej UE. Zaznacza, że potrzebne będą dodatkowe środki z przyszłego wieloletniego budżetu UE. Ma być opracowana strategia, która pozwoli określić, jakie projekty potrzebują publicznego dofinansowania oraz szybkiej ścieżki zatwierdzania i uzyskiwania wszystkich pozwoleń.

KE krytycznie ocenia dotychczasowe wysiłki krajów UE w realizacji celu na rok 2020. Jej zdaniem, zwiększenie udziału biopaliw w transporcie odbywa się zbyt wolno i mimo kryzysów związanych z dostawami gazu z Rosji wciąż nie ma wspólnego podejścia w polityce zagranicznej wobec naszych partnerów: dostawców albo krajów tranzytowych. KE pisze też z rozczarowaniem, że kraje nie spieszą się, by zrealizować kolejny cel pakietu: zwiększenie o 20 proc. wydajności energetycznej.

We wrześniu Komisja Europejska ponagliła sześć państw, w tym Polskę, ws. krajowego planu działania dot. zwiększenia stosowania energii ze źródeł odnawialnych, który Polska powinna była dostarczyć do 30 czerwca. To pierwszy etap procedury karnej przeciwko Polsce za niewywiązywanie się z ustaleń dyrektywy z 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Polska ma dwa miesiące na złożenie wyjaśnień.

KE przekonuje, że Polska ma duży potencjał w rozwoju elektrowni wiatrowych oraz spalania biomasy (np. w ciepłownictwie).

źródło: PAP
zdjęcie: www.sxc.hu

Dodano: 2010-10-20
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej