Energetyka odnawialna dzięki biogazowniom

Energetyka wiatrowa, zarówno na lądzie jak i na morzu oraz biogaz pozwolą Polsce na wypełnienie unijnych zobowiązań dotyczących energii ze źródeł odnawialnych.

Realizujemy unijny program i rozwijamy energetykę odnawialną by w latach 2020-2030 istniały technologie odnawialne, które będą konkurowały z węglem, z energetyką atomową, by mniej więcej koszt produkcji energii był jednolity, mówi Artur Zdybicki, prezes zarządu Polenergii.

Inwestując w biogaz, musimy przyjąć dwa warunki. Po pierwsze, rentowność inwestycji musi być bez dotacji. Jest cała masa projektów, gdzie wszyscy zakładają 50 czy 60 proc. dofinansowania, potem bank takiego projektu nie sfinansuje, bo jest za duże ryzyko nieotrzymania tego dofinansowania. Po drugie, warunkiem dla spółki, która chce być dużym graczem na rynku biogazu, jest stworzenie dużego portfela projektów, tłumaczy Zdybicki.

Polska ma olbrzymi potencjał rozwoju biogazowni, dysponuje areałem rolniczym i ma ogromne ilości odpadów do wykorzystania. Jednak aby inwestycje w biogazownie były realizowane, niezbędne są przejrzyste i stabilne przepisy prawne.

Do tej pory biogazownie wstrzymywane były przez niespójne stanowisko Urzędu Regulacji Energetyki i Ministerstwa Gospodarki w zakresie łączenia certyfikatów. Dopiero teraz ewidentnie można je łączyć. (...) Mamy już system wsparcia, dosyć stabilny. Oczekujemy teraz jasnej polityki, istnienia certyfikatów po 2017 roku oraz podziału systemu wsparcia na feed-in tariff i certyfikaty. Na pewno też powinno być zapewnione równe traktowanie wniosków o przyłączenie, podkreśla Zdybicki.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.items.pl

Dodano: 2010-10-27
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej