Które materiały budowlane nie spełniają norm?

Tylko 28 proc. badanych próbek zapraw klejących izolacje cieplne spełniają obowiązujące w Polsce normy (B lub CE), a mniej niż połowa (46 proc.) styropianu - deklarowane przez producentów wartości techniczne. Te alarmujące wnioski pochodzą z badania, jakie przeprowadził Instytut Techniki Budowlanej (ITB), na zlecenie Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa (ZPPMB).

Analizę przeprowadziliśmy na losowo zakupionych 25 próbkach klejów i 13 próbkach styropianu, w oderwaniu od nazwy produktu i producenta, którym przypisaliśmy numery, a ujawniliśmy ich po zakończeniu prac, powiedziała Ewa Szewczyk, kierownik ds. jakości ITB.

Jak przypomniał Ryszard Kowalski, prezes ZPPMB, znak CE lub B samodzielnie stosuje producent, o ile wystawi deklarację zgodności z tymi normami. Są więc one dobrowolne, ale ważne z punktu widzenia marketingu, bowiem wzbudzają zaufanie konsumentów, że odpowiadają określonym parametrom świadczącym o należytej jakości. W przypadku styropianu, deklaracja producenta jest o tyle istotna, że na niej opiera decyzję inwestor, do jakiego może być zastosowania (inny rodzaj styropianu nadaje się do ocieplania dachu, inny ścian, jako podkład, itp.).

Przyczynami, dla których w budownictwie występuje tak wysoki udział nierzetelności to: społeczna akceptacja dla cwaniactwa i oszustwa, prymat ceny wraz z brakiem egzekwowania prawidłowości wyrobów, projektów i wykonawstwa, a także bezkarność procederu, podkreślił Ryszard Kowalski. Chcemy ten łańcuch przerwać.

Podczas konferencji przekazał on formalnie wyniki badań Robertowi Dziwińskiemu, Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego.

Ponieważ badania były przeprowadzone z zachowaniem pełnej anonimowości i rzetelności, skieruję je obecnie wojewódzkim inspektorom według miejsca siedziby producentów, powiedział Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Będą one podstawą do wszczęcia postępowania administracyjnego i wydania konkretnych rozstrzygnięć.

Zgodnie z przepisami, może to być zakaz obrotu partią materiałów budowlanych, żądanie jego wycofania lub nakaz zniszczenia i odkupienia od klientów. Jak wynikało z wyjaśnień szefa GINB, producenci mają prawo przedstawić wyjaśnienia i wyniki swoich badań i dopiero po takiej procedurze, inspektorzy wojewódzcy podejmą ostateczne decyzje.

Ryszard Kowalski powiedział, że niezależnie od wyników tego postępowania administracyjnego, ZPPMB opublikuje na swojej stronie internetowej wyniki badań i producentów, którzy znaleźli się na "czarnej liście". Ponadto wystąpi do nich z propozycją podobnego przebadania, na ich koszt (ale w nieznanym terminie) partii wyrobów. Reakcja na naszą propozycję może być pewnym testem rzetelności producentów i jednorazowej wpadki produkcyjnej, powiedział szef ZPPMB.

Należy dodać, że wśród ujawnionych nierzetelnych producentów materiałów budowlanych są także członkowie tego związku.

Jak wynika z "bardzo zgrubnych" szacunków, obniżenie parametru zaprawy klejowej o 0,01 MPa (według technologii badania ETAG - dla na znak CE) może przyczynić się do obniżki kosztu producenta o ok. 9 proc.

A oto lista producentów, których kleje budowlane nie spełniają norm (w nawiasie wynik badania, przy wymaganej minimalnej wartości naprężenia 0,08 MPa, według norm ETAG):

 • Alpol Gips z m. Fidor (0,056),
 • Remil z Włocławka, produkt wytworzony dla Kabex Docieplenia (0,055),
 • Mitech Chemia-Budowlana z Żywca (0,054),
 • Skała z Tych (0,048),
 • Solbet z Solca Kujawskiego (0,04),
 • Akamit z Bodzentyna dla Termo Organika (0,039),
 • Zakłady Chemiczne ANSER z Warszawy (0,034),
 • Inter-Grąd z Płot (0,031).

Producenci styropianu, których wyniki ściskania (kPa) nie odpowiadają zadeklarowanej na opakowaniu wartości (dane w nawiasie):

 • Styrmann z Gawratowej Woli - 86,4 (CS10/100),
 • PPUH Styropmin z Mińska Mazowieckiego - 76,5 (CS10/100),
 • Yetico z Olsztyna - 75,8 (CS10/100),
 • Neotherm z m. Kozy - 67,9 (CS10/80),
 • Austrotherm z Oświęcimia - 58,9 (CS10/70),
 • Swisspor Polska z Chrzanowa - 91 (TR100),
 • Neotherm z m. Kozy - 80 (TR100),
 • Styropol z Biskupca - 79 (TR100).

źródło: www.wnp.pl

Dodano: 2010-11-02
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej