Ile spalarni odpadów powstanie do 2015 roku?

Spalarnie miały być polską realizacją akcesyjnych zobowiązań. Już wiadomo, że jeśli będą, to ze sporym opóźnieniem. Istnieje realne zagrożenie, że z 12 spalarni, które miały powstać w Polsce do 2015 r. powstaną tylko dwie - w Krakowie (nowa) i Warszawie (rozbudowa istniejącej w formule PPP).

Poprawki do wniosków na wsparcie z Unii Europejskiej ekologicznych inwestycji od zainteresowanych samorządów nie spływają do Ministerstwa Środowiska - termin minął 30 października.

Zagrożony jest wniosek o dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko kwotą 593 mln zł spalarni odpadów w Rudzie Śląskiej. Inwestorzy spóźniają się z dokumentacją. Spalarnia odpadów komunalnych w Rudzie Śląskiej ma być jednym z 12 projektowanych w Polsce tego typu obiektów, których budowa ma kosztować łącznie 6 mld zł. Cała przebudowa polskiego systemu gospodarki odpadami szacowana jest na 18 mld zł, ale w bieżącej perspektywie finansowej w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na ten cel zarezerwowano 5 mld zł.

Przyczyną opóźnienia procedur opracowania raportu były protesty przeciwko budowie spalarni. To nic niezwykłego, wszędzie gdzie mają powstać spalarnie odpadów inwestorzy stykają się z oporem lokalnych społeczności. Precedensowym rozwiązaniem był zawarty w Krakowie swoisty kontrakt pomiędzy skupionymi w stowarzyszeniu mieszkańcami - sąsiadami spalarni a gminą, w myśl którego miasto zainwestuje tam w osiedlową infrastrukturę.

Obecnie w Polsce funkcjonuje jedna niewielka spalarnia odpadów komunalnych w Warszawie. W Unii Europejskiej funkcjonuje ich już około 370.

Spalarnie planowano wybudować w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Koszalinie i jeden projekt przewidujący dwie spalanie na Górnym Śląsku w Rudzie Śląskiej i Katowicach.

źródło: www.portalsamorzadowy.pl
zdjęcie: www.spalrnia.krakow.pl

Dodano: 2010-11-15
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej