Projekt krakowskiej Ekospalarni

spalarnia odpadów w KrakowiePrzemysł i ekologia mogą iść w parze. Te z pozoru przeciwstawne pojęcia łączy koncepcja architektoniczno-urbanistyczna krakowskiej Ekospalarni, autorstwa PM Group Polska. Międzynarodowa firma architektoniczno-inżynierska zdobyła nagrodę za III miejsce w konkursie architektonicznym.

Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów w Krakowie ma powstać na 6-hektarowej działce, wśród łąk, w sąsiedztwie zabudowań Nowej Huty oraz oczyszczalni ścieków Kujawy. Dlatego jednym z najważniejszych założenie architektów z PM Group Polska było zintegrowanie zieleni z projektowanymi budynkami, tak by poprzez architekturę i założenie krajobrazowe nawiązać do charakteru Łąk Nowohuckich. Także prosta, neutralna bryła budynku - poprzez łagodne spadki skarp i zastosowanie porośniętego zielenią dachu - podkreśla krajobrazowy charakter otoczenia zakładu.

Budynek krakowskiej Ekospalarni, z jednej strony dostosowany do okolicznych łąk, z drugiej strony odzwierciedlać ma w swojej bryle proces przetwarzania odpadów. Ta idea była wyzwaniem, przyznaje Paweł Szałkowski, kierownik działu architektonicznego PM Group Polska. Zaprojektowana przez nas elewacja z nieregularnym układem otworów stanowi "projekcję" procesu przetwarzania odpadów w energię. Zagęszczenie perforacji zmienia się wraz z przebiegiem procesu, czego wynikiem jest odzyskiwanie energii przedstawione symbolicznie w transparentnej i rozświetlonej części budynku, tłumaczy architekt.

Forma budynku głównego, zaprojektowanego przez PM Group, umożliwia zbieranie wody deszczowej i po jej oczyszczeniu wykorzystanie w instalacji sanitarnej. Nachylony dach o ekspozycji południowej jest miejscem na zainstalowanie paneli solarnych i ogniw fotowoltaicznych i tym samym wykorzystanie energii odnawialnej. Wykorzystanie tych źródeł jest uzupełnieniem w systemie energetycznym budynku i zarazem ważnym punktem w jego proekologicznym programie, mówi Paweł Szałkowski. Inne "zielone atuty" koncepcji architektów PM Group to duże przeszklenia zapewniające doświetlenie pomieszczeń.

Krakowska Ekospalarnia w wizji architektów PM Group: Marty Gradkowskiej, Pawła Kowalskiego, Przemysława Stępnia i Michała Zająca, to nie tylko obiekt przemysłowy. Budynek administracyjno-socjalny połączony został z centrum edukacji ekologicznej. Stanowi ono miejsce pracy, spotkań, konferencji, ale także bramę wejściową - dla wszystkich pracowników i gości odwiedzających zakład.

Przyjęte w koncepcji urbanistyczno-architektonicznej założenia umożliwiają w przyszłości pełną certyfikację obiektu w systemie LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) lub też BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Metod). Poprzez zastosowanie przemyślanych rozwiązań technicznych, opracowany przez nas projekt godzi pozornie przeciwstawne pojęcia, jakimi są "gospodarka i przetwarzanie odpadów" oraz "obiekt przyjazny środowisku", podsumowuje Szałkowski.

 

Zgodnie z systemem LEED koncepcja Ekospalarni ZTPO spełni wymagane kryteria w następujących obszarach certyfikacji:

  1. Miejsce zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju (Sustainable Sites) - wykorzystanie lokalizacji będącej terenem niezagospodarowanym i będącym nieużytkiem pod inwestycję, która przeprowadzona zostanie z maksymalnym wykorzystaniem istniejącej w sąsiedztwie infrastruktury technicznej i z zachowaniem ochrony środowiska naturalnego. Przyjęte w projekcie rozwiązania planu zagospodarowania pozwalają także na odtworzenie zdewastowanego przemysłowymi inwestycjami industrialnego obszaru miejskiego.
  2. Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych (Water Efficiency) - poprzez przewidziane w projekcie wykorzystanie wody deszczowej zbieranej z powierzchni dachów.
  3. Zużycie energii i ochrona atmosfery (Energy & Atmosphere) - zastosowane rozwiązania ogrzewania i wentylacji obiektu cechować się będą wysoką wydajnością i sprawnością zaś efektywność energetyczna ograniczy emisję CO2 do atmosfery. Wykorzystuje się również źródła energii odnawialnej jako uzupełniający element w systemie elektroenergetycznym zakładu.
  4. Użycie materiałów i zasobów naturalnych (Materials & Resources) - wymóg, który może zostać spełniony poprzez świadome wykorzystanie materiałów przyjaznych środowisku, odzyskanych lub też pochodzących z recyclingu.
  5. Troska o jakość środowiska wewnętrznego (Indoor Environmental Quality) - poprzez zapewnienie pracownikom właściwych warunków pracy, zwiększenie ilości powietrza wentylacyjnego ponad normatywne minimum oraz stałą kontrolę poziomu CO2 i innych szkodliwych substancji w powietrzu w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi. W projekcie zapewniono też maksimum oświetlenia naturalnego zaś pracownicy będą mogli indywidualnie kontrolować oświetlenie i komfort cieplny w miejscu pracy.
  6. Innowacyjność (Innovation & Design) - zastosowanie wymienionych wyżej proekologicznych rozwiązań w obiekcie Ekospalarni Kraków będącym zakładem przetwarzania odpadów jest zabiegiem pionierskim i wyznaczającym nowe kierunki w projektowaniu tego typu obiektów w Polsce.

źródło i zdjęcie:  PM Group Polska

Dodano: 2010-11-12
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej