Konferencja o zielonym budownictwie - edukacja i networking w kolorze GREEN

W dniach 4 i 5 listopada br. w Krakowie odbyła się najważniejsza w roku konferencja na temat zielonego budownictwa. To dwudniowe wydarzenie, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego - Polish Green Building Council (PLGBC) było spotkaniem, w którym uczestniczyło ponad dwustu wiodących biznesmenów, naukowców i profesjonalistów z branży.

Największym powodzeniem podczas konferencji o zielonym budownictwie cieszyła się prelekcja Profesora John?a Spengler?a z Harvard School of Public Health. Podczas niecałych 2 godzin zdołał on zainteresować wszystkich tematyką jakości powietrza w pomieszczeniach. Na wielu przykładach swoich badań udowodnił jak kluczowym tematem jest Indoor Air Quality oraz jaki wpływ ma na nasze zdrowie, samopoczucie oraz produktywność w pracy.

Podczas pierwszego dnia konferencji o zielonym budownictwie wystąpiło również 3 innych wiodących światowych specjalistów: Jane Henley, CEO World Green Building Council, Nadia Boschi z włoskiego oddziału firmy Bovis Lend Lease oraz Nathan Gauthier, wieloletni dyrektor Harvard Office for Sustainability. Na zakończenie porannej sesji miejsce miał wykład profesora Jędrychowskiego, który od 10 lat współpracuje z Profesorem Spenglerem zakończony gorącą dyskusją obu naukowców oraz słuchaczy.

Po sesji plenarnej odbyły się 4 panele tematyczne, podczas których eksperci zaprezentowali pierwsze przykłady ekologicznych realizacji w Polsce. Każdemu z paneli towarzyszyła ożywiona dyskusja. Podczas panelu mieszkaniowego spotkali się redaktor naczelny ekologicznego magazynu Green2 - Marcin Agopsowicz, wiodący specjalista z zakresu ekologicznej urbanistyki dr Michał Stangel, właściciel firmy ARCA, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz wice prezydent PLGBC jak również 2 innych architektów.

Panel przemysłowy rozpoczął się od prezentacji jedynego do tej pory budynku z certyfikatem LEED-NC w Polsce, obiektu firmy BorgWarner Turbo Systems Poland w Rzeszowie, zaprezentowanego przez specjalistkę LEED prowadzącą certyfikacje tego obiektu, Agnes Vorbrodt-Schurma, Dyrektor Wykonawczą PLGBC, Właścicielkę firmy VvS | Architects & Consultants oraz wykładowcę na Harvard University. Następnie Marek Bednarczyk z firmy Segro zaprezentował najnowsze strategie oszczędzające energię w obiektach logistycznych. W dyskusji prowadzonej przez redaktorkę magazynu Eurologistics, Panią Alicję Kostecką, oprócz prelegentów udział wzięli Waldemar Stefanek z firmy BorgWarner Turbo Systems Poland, Dariusz Stasik - Wiceprezes Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Inżynierii Przemysłowej, inż. Janusz Signetzki - Wiceprezes Zarządu Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Inżynierii Przemysłowej oraz Roman Hatossy - Prezes firmy Ekologiczne Drogi.pl.

W panelu poświęconym obiektom handlowym na temat systemu BREEAM oraz zasad i strategii Corporate Social Responsibility wypowiedzieli się Magdalena Stretton, dyrektor polskiego oddziału firmy WSP Enviro oraz Jarosław Witek, z firmy ARUP.

W ostatnim panelu - o tematyce biurowej - PLGBC miało przyjemność gościć prezentację:

  • Rafała Schurmy, Założyciela i Prezydenta PLGBC, wykładowcy na uniwersytecie Harvarda oraz właściciela firmy VvS | Architects & Consultants, na temat pierwszego biura w Polsce starającego się o certyfikat LEED-CI na poziomie platynowym - siedziby głównej PLGBC, projektowanej pro-bono przez firmę VvS | Architects & Consultants;
  • Menedżer ds. Środowiska w firmie Skanska Property Poland - Katarzynę Zawodną, która przedstawiła obiekt Green Corner, pierwszy biurowiec w Warszawie starający się o platynowy certyfikat w kategorii LEED-CS;
  • dr Marcina Gawrońskiego, konsultanta BREEAM z firmy Grontmij prezentującego pierwszy obiekt w Polsce z certyfikatem BREEAM - Trinity Park w Warszawie;
  • Sergiusza Gniadeckiego z firmy Allcon prezentującego Allcon @ Park 3, który posiada certyfikat EU GreenBuilding;
  • Piotra Michalskiego, Właściciela Grupy BUMA, wypowiadającego się o ekologicznych realizacjach swojej firmy - obiektów Quattro i Green Office w Krakowie; Agnes Vorbrodt-Schurma, konsultanta LEED projektu Poleczki Business Park.

Główną atrakcją kongresu była wieczorna gala, podczas której wręczone zostały nagrody dla najbardziej ekologicznych budynków, wnętrz i projektów w Polsce.

PLGBC chce bardzo serdecznie podziękować wszystkim firmom i osobom wspierającym nasze Stowarzyszenie! Dzięki udziałowi takich liderów rynku, nasza organizacja była w stanie uzyskać czwarty najwyższy poziom członkostwa w elitarnej światowej organizacji World Green Building Council oraz umowy na wyłączność na krajowe adaptacje i certyfikacje systemami LEED  oraz BREEAM w Polsce, mówiła Agnes Vorbrodt-Schurma.

Na drugi dzień ponad 70 osób wzięło udział w pierwszym całodniowym szkoleniu poświęconym zastosowaniu systemów LEED i BREEAM w Polsce. Wykłady prowadzone były przez liderów obu systemów w Polsce: LEED - firmę VvS | Architects & Consultants oraz BREEAM - Panią Magdalenę Stretton z WSP Enviro oraz Hansa van den Sanden oraz dr Marcina Gawrońskiego z firmy Grontmij Polska.

Wszyscy prowadzący szkolenie mogą pochwalić się faktycznymi realizacjami w Polsce oraz nieporównywalnym doświadczeniem i wiedzą z zakresu prezentowanych przez siebie systemów. Szkolenie to pokazało, że zainteresowanie praktycznymi aspektami certyfikacji wielokryterialnych w kontekście krajowym jest bardzo duże. Udział w tym dwudniowym wydarzeniu pozwolił również uczestnikom przystąpić do elitarnego egzaminu akredytacyjnego LEED Green Associate.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych; Prezydent Miasta Kraków, prof. Jacek Majchrowski; JM Rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Dr hab. Inż. Kazimierz Furtak oraz JM Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś; JM Rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Dr hab. Inż. Stanisław Bielecki. Patronem merytorycznym konferencji była wiodąca polska firma z zakresu zielonej architektury i konsultingu ekologicznego VvS | Architects & Consultants. Sponsorami wydarzenia były firmy CFE Polska, GCL oraz Wienerberger Ceramika Budowlana.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął między innymi serwis Ekobudowanie.pl.

źródło i zdjęcia: PLGBC

Dodano: 2010-11-24
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej