Bielsko-Biała będzie gospodarować odpadami

Prawie 90 mln zł ma kosztować budowa zakładu gospodarki odpadami w Bielsku-Białej. Rozwiąże to problemy ze składowaniem śmieci komunalnych w mieście oraz 6 gminach przynajmniej na kilkanaście lat.

Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń powiedział, że prace przy budowie nowego zakładu potrwają do końca 2012 r. Inwestycję realizuje Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Wiesław Pasierbek, prezes Zakładu Gospodarki Odpadami (ZGO) - bielskiej spółki komunalnej zajmującej się odpadami, powiedział, że w ramach inwestycji powstaną: sortownia, kompostownia odpadów organicznych, stacja demontażu śmieci wielkogabarytowych oraz punkt przetwarzania odpadów budowlanych.

Dotychczas Bielsko-Biała nie posiadała nowoczesnego systemu gospodarki odpadami. Dzięki inwestycji wysypisko śmieci będzie spełniało wymogi Unii Europejskiej. Pasierbek powiedział, że uchroni to miasto, a także okoliczne gminy przed karami, które należałoby zapłacić po 2013 r. za niespełnienie wymogów związanych z redukcją i składowaniem odpadów biodegradowalnych.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii sortowania i kompostowania, na składowisko mają trafiać odpady bezzapachowe. Odpady będą sortowane; trafią na specjalną linię sit o otworach wielkości od 8 do 30 cm. W ten sposób wyselekcjonowane zostaną odpady organiczne, które trafią do betonowych komór, gdzie będą odpowiednio napowietrzone. Po paru tygodniach powstała wskutek tego masa ponownie trafi na sita, by wyselekcjonować drobniejsze elementy nieorganiczne, jak np. plastikowe zakrętki. Reszta, już jako bezwonny kompost, trafi na składowisko odpadów, wyjaśnił Pasierbek.

Szef ZGO podkreślił, że zakład będzie zautomatyzowany. Będziemy sortować butelki PET, plastik czy papier z 90-procentową skutecznością, zapewnił.

Inwestycja ma kosztować 89,4 mln zł. 70 proc. tej kwoty pochodzi z unijnego Funduszu Spójności. Część tych pieniędzy przeznaczono już na rekultywację najstarszej część istniejącego od 1960 r. wysypiska (6 mln zł), a 10 mln zł trafiło na budowę drugiego miejsca składowania odpadów.

źródło: PAP
zdjęcie: www.zgo.bielsko.pl

Dodano: 2010-11-25
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej