EkoFundusz kończy działalność

Po ponad 18 latach działania na rzecz ekologii EkoFundusz kończy swoją misję. Niemal 1500 inwestycji za 8 mld zł (w tym z EkoFunduszu 2,5 mld zł) i strategiczna rola w cywilizacyjnym skoku, jaki dokonał się w Polsce w ochronie środowiska po 89 r. to najkrótsze podsumowanie działań fundacji.

Podczas uroczystości prof. Maciej Nowicki, wieloletni prezes EkoFunduszu, i dwukrotny minister środowiska, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska.

Minister Andrzej Kraszewski podkreślił, że EkoFundusz to inicjatywa, która powstała dzięki osobistemu zaangażowaniu prof. Macieja Nowickiego i w czasie swojego działania znacząco wpłynęła na poprawę stanu środowiska w Polsce. Nie byłoby jej jednak bez zrozumienia polskich potrzeb przez rządy krajów donatorów, zatem wypada najpierw podziękować im. Minister serdecznie podziękował prof. Maciejowi Nowickiemu i obecnemu prezesowi Stanisławowi Sitnickiemu oraz złożył wyrazy wielkiego uznania za dokonania Fundacji dla polskiej ochrony środowiska.

Prezes EkoFunduszu, Stanisław Sitnicki dziękując darczyńcom i współpracownikom podkreślał: EkoFundusz uczestniczył w finansowaniu blisko 1500 projektów kluczowych dla wyjścia Polski z zapaści ekologicznej. Zgodnie z niezależną oceną programu ekokonwersji wkład Fundacji w poprawę stanu środowiska w Polsce jest daleko większy niż jej udział finansowy w tym procesie. Nie byłoby jednak tej szansy, tych projektów ani tych kadr gdyby nie wielkoduszny gest krajów donatorów, którzy podjęli ryzyko i dali Polsce możliwość wykorzystania części spłat długu z lat 70-tych na inwestycje w ochronie środowiska.

Minister Maciej Nowicki po otrzymaniu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polsk powiedział: to wysokie odznaczenie państwowe przyjmuję jako ukoronowanie mojej 47 - letniej drogi zawodowej w służbie mojej Ojczyźnie, jako naukowiec, minister, prezes EkoFunduszu i ekspert na forum międzynarodowym. Widziałem, jak na moich oczach zmieniała się Polska, jak poprawiał się stan środowiska i cieszyłem się, że swoją pracą mogłem także przyczyniać się do tej poprawy. Jestem wdzięczny Prezydentowi Komorowskiemu, że dostrzega wagę ochrony środowiska dla obywateli i przyjmuję ten order jako symbol uznania dla postępów jakie w Polsce dokonały się w ostatnim 20-leciu.

Fundacja EkoFundusz została ustanowiona w 1992 r. przez Ministra Finansów, w celu administrowania środkami bezzwrotnej pomocy zagranicznej (tzw. środkami ekokonwersji). Zostały one darowane Polsce na podstawie porozumienia o redukcji i reorganizacji długu Rzeczpospolitej Polskiej, które zawarli w 1991 r. przedstawiciele Rządu RP oraz 17 krajów wierzycielskich skupionych w Klubie Paryskim.

Do programu ekokonwersji przystąpiło sześć krajów: USA, Francja, Szwajcaria, Włochy, Szwecja i Norwegia. Ich łączna kontrybucja na rzecz Fundacji EkoFundusz wyniosła $573 miliony. Środki te stanowiły podstawowe źródło dochodów Fundacji. Przez 18 lat co kwartał Minister Finansów przekazywał na konto EkoFunduszu kolejne raty jako spłaty zadłużenia.

Zadaniem Fundacji EkoFundusz było finansowanie przedsięwzięć w dziedzinie ochrony środowiska, które mają nie tylko istotne znaczenie w skali regionu czy kraju, ale także wpływają na osiągnięcie celów ekologicznych w skali europejskiej, a nawet światowej uznanych za priorytetowe przez społeczność międzynarodową.

Prezesem Fundacji w latach 1992-2007 był prof. Maciej Nowicki, dwukrotny minister środowiska. Rok 2010, tj. rok całkowitego spłacenia polskiego długu objętego porozumieniem z Klubem Paryskim, to data zakończenia działalności EkoFunduszu.

źródło i zdjęcie: Ministerstwo Środowiska

Dodano: 2010-11-26
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej