XII Forum Energetyki Wiatrowej

Tematem wiodącym XII Forum Energetyki Wiatrowej organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej będzie projekt nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii - najważniejszego aktu prawnego kształtującego rynek OZE w Polsce. Ustawa ma powstać do końca 2010 r. gdyż ma obejmować swym zakresem niezbędne zmiany wymagane Dyrektywą 2009/28/WE, której termin implementacji do systemu prawnego wszystkich krajów członkowskich upływa 5 grudnia 2010 r.

30 listopada br. XII Forum Energetyki Wiatrowej gościć będzie m.in. przedstawicieli władz Ministerstwa Gospodarki mających realny wpływ na kształt ustawy, która zostanie przedstawiona do konsultacji społecznych oraz prac parlamentarnych. Dyskusja na XII Forum Energetyki Wiatrowej pozwoli na zapoznanie się jego uczestników z głównymi założeniami nowej ustawy, a w szczególności ze zmianami odnośnie systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii.

Ustawa o OZE może przyczynić się do jakościowej zmiany w funkcjonowaniu całej energetyki odnawialnej. Powinna bowiem dać przestrzeń do naprawienia i uregulowania wszystkich wątpliwych obszarów prawa dotyczącego OZE.

Z nową ustawą wiążą się jednak również poważne wątpliwości. Najważniejsza dotyczy koncepcji zmiany obowiązującego w naszym kraju systemu wsparcia dla OZE. Wiadomo, że każda zmiana zasad gry w jej trakcie musi budzić kontrowersje. Trudno bowiem wyobrazić sobie realizowanie jakiejkolwiek długofalowej strategii bez stabilnych zasad legislacyjnych, proceduralnych i finansowych. Istniejący system wsparcia nie jest idealny, ale został zaakceptowany przez uczestników rynku, którzy opierają na nim swoją strategię inwestycyjną.

Optymizmem nie napawają również ciągłe opóźnienia w przygotowywaniu najbardziej istotnych dla funkcjonowania rynku OZE w Polsce dokumentów. Na KPD czekamy już ponad cztery miesiące. Czy z Ustawą o OZE będzie podobnie?

źródło: www.few2010.psew.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Dodano: 2010-11-29
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej