Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Aranżacja ekologicznych wnętrz Twojego domu

Aranżując wnętrza, zawsze zwracamy uwagę na styl i kolorystykę farb. Bardzo często zapominamy jednak sprawdzić, czy wybrane materiały nie zawierają substancji szkodliwych dla środowiska i naszego zdrowia. Na co więc warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy stworzyć dom zarówno modny, jak i ekologiczny?

Bycie "eko"

Nasza świadomość w kwestii ochrony środowiska jest coraz większa. Powoli zastępujemy foliowe reklamówki papierowymi, używamy energooszczędnych żarówek, staramy się nie pozostawiać urządzeń w trybie czuwania. Jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania, które mogą zapewnić nam zdrowszy tryb życia. Ekologia stała się pozytywną bohaterką wielu artykułów, programów telewizyjnych, filmów czy akcji społecznych. Zrodziła się wręcz dobra moda na ekologię, a życie w stylu "eko" nie jest już dziwactwem tylko świadomym wyborem wielu osób.

Jest jeszcze jednak wiele obszarów, w których nie postępujemy w sposób przyjazny dla środowiska. W większości przypadków nie posiadamy specjalistycznej wiedzy lub nie potrafimy zmienić naszych nawyków. Nie zdajemy sobie także sprawy, że ochrona środowiska oprócz wymiaru globalnego, ma także istotny wpływ na życie każdego z nas.

Ograniczając zużycie energii i wody, zmniejszając ilość spalin samochodowych nie tylko nie szkodzimy naturze, ale także oszczędzamy własne pieniądze, dbamy o zdrowie, a przede wszystkim zwiększamy komfort naszego życia. Warto zatem konsekwentnie poszerzać swoją wiedzę z zakresu ekologii, aby móc z większą świadomością podejmować wiele decyzji - także tych związanych z urządzaniem domu.

Czas na zielony dom

Przy aranżacji wnętrz powinniśmy przede wszystkim zwrócić większą uwagę na to, jakich materiałów używamy i czy możemy je zastąpić bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Zazwyczaj, wybierając farby do naszych pomieszczeń, skupiamy się głównie na dopasowaniu odpowiedniego koloru i na ich właściwościach kryjących. To oczywiście bardzo ważne cechy, ale obok nich zapominamy o sprawdzeniu produktów pod kątem zawartości substancji szkodzących środowisku i naszemu zdrowiu.

Czytając dokładnie opis zamieszczony na opakowaniu, możemy zweryfikować czy farba posiada odpowiednie atesty i czy została wyprodukowana zgodnie z normami, w oparciu o najnowsze technologie. Istotnym aspektem w przypadku farb i lakierów jest ilość lotnych związków organicznych (LZO), które w kontakcie ze światłem słonecznym obniżają poziom ozonu i przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska.

Od stycznia 2010 r. obowiązuje dyrektywa Unii Europejskiej, która ogranicza zawartość szkodliwych LZO. Wszystkie produkty wyprodukowane po tej dacie muszą być zgodne z ustalonymi normami i odpowiednio oznakowane. Producent farb marki Dekoral - firma PPG Deco Polska - wprowadził na opakowaniach znak zielonego liścia, który informuje o dostosowaniu receptury do norm europejskich: Po wejściu w życie nowych przepisów dostosowaliśmy nasze produkty do wyznaczonych norm. Większość z nich była zgodna z nowymi standardami, zanim zostały one określone prawnie. Bardzo nam zależy, aby farby marki Dekoral były inspirowane nie tylko najnowszymi trendami ze świata mody, ale także ekologii. Dzięki temu możemy tworzyć nowoczesne, modne wnętrza, które są przyjazne dla zdrowia i środowiska, mówi Monika Goch, Młodszy Menedżer marki Dekoral.

Farby przyjazne dla zdrowia

Warto także zwrócić uwagę, czy wykorzystywane przez nas materiały do aranżacji wnętrz przeszły odpowiednie badania. Niektóre substancje chemiczne, używane w produkcji farb, mogą podrażniać nasze drogi oddechowe oraz skórę, a w konsekwencji wywoływać uciążliwe alergie. Dlatego zanim zatem kupimy farbę, którą pomalujemy nasze ściany na kilka lat, sprawdźmy czy dany produkt posiada pozytywne wyniki testów hypoalergicznych. Możemy mieć pewność, że farby, które pozytywnie przeszły takie badania, jak np. linia Akrylit W Fashion Collection lub Power Paint Colour & Styl marki Dekoral, nie spowodują podrażnień i są przyjazne dla alergików.

Wybór ekologicznych marek

Istotnym czynnikiem, mającym pozytywny wpływ na środowisko jest także wydajność farb oraz to, czy są dostępne w opakowaniach o różnej pojemności. Jeśli planujemy pomalować niewielkie powierzchnie, a farba sprzedawana jest jedynie w dużych puszkach, to nieużyta część niepotrzebnie się zmarnuje. Inną kwestią, równie ważną z ekologicznego punktu widzenia, jest także miejsce produkcji materiałów. Transport farb, które są produkowane w Polsce ogranicza w pewnym stopniu ilość zużytej energii i zatruwających powietrze spalin.

Mając większą wiedzę z zakresu ekologii, staniemy się bardziej świadomymi konsumentami. Wybierajmy więc ekologiczne marki, których produkty są przyjazne dla środowiska i posiadają właściwe certyfikaty - dzięki temu będziemy zarówno o naturę jak i własne zdrowie.

źródło i zdjęcie: Dekoral

Dodano: 2010-12-02
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej