Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

Nawet trzy i pół tysiąca złotych rocznie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu właściwie go ocieplając - obliczyli eksperci zajmujący się produkcją izolacji. Impulsem do tych kalkulacji były trwające nieustannie od kilku dni mrozy i wciąż rosnące ceny energii.

Autorzy obliczeń, inżynierowie ISOVER, którzy stworzyli m.in. wełnę mineralną o najniższych na rynku parametrach przenikalności cieplnej, przyjęli w kalkulacji za podstawę wyliczeń niepodpiwniczony dom z poddaszem użytkowym o powierzchni ogrzewanej 165 m2.

Za modelowy sposób ocieplenia domu przyjęto izolację podłogi o grubości 20 cm, izolację ścian o grubości 30 cm i dachu - 40 cm. Zestawiono te założenia z przeciętnymi grubościami ociepleń w większości domów, które budowane przed laty posiadają izolację podłóg, dachu czy ścian zwykle nie większą niż 5 cm.

Jeśli zatem uzupełnimy ocieplenie do wartości właściwych, a dom ogrzewamy węglem eko-groszkiem - roczne oszczędności wyniosą ok. 1 750 zł. Przy ogrzewaniu gazem zaoszczędzimy dwa i pół tysiąca złotych. Największe oszczędności możemy wygenerować, kiedy do ogrzewania domu stosujemy olej opałowy lub energię elektryczną. Wówczas w naszych portfelach pozostanie ponad trzy i pół tysiąca złotych.

Izolacja domu to inwestycja długofalowa, zwraca się stosunkowo szybko. Przy wyborze odpowiedniego materiału izolacyjnego warto spojrzeć więc w przyszłość i wybrać produkty, które właściwie spełnią swoją funkcję, a przy tym pozwolą maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji domu, mówi Henryk Kwapisz, menedżer rozwoju rynku ISOVER. W ofercie ISOVER klienci znajdą produkty o parametrach gwarantujących energooszczędność, a to wartość, która z pewnością zaprocentuje.

Najnowsza oferta firmy ISOVER obejmuje produkty o najniższych współczynnikach przenikania ciepła lambda - im niższy współczynnik lambda, tym bardziej energooszczędny produkt. Są nimi wprowadzona ostatnio na rynek Profit-Mata (lambda 0,035), znana i ciesząca się od kliku lat dużym zainteresowaniem wśród osób budujących dom, Super-Mata (lambda 0,033) oraz ISOVER Multimax 30 o najniższym współczynniku lambda wśród wełen mineralnych w Polsce - zaledwie 0,030 W/mK.

źródło i zdjęcie: Isover