Jak wybudować dom energooszczędny?

Budując dom na pierwszym miejscu stawiamy jego funkcjonalność i wygląd, zapominamy jednak o tym, że wybór projektu oraz materiału budowlanego wpłynie w poważny sposób na koszty jego utrzymania. O czym zatem należy pamiętać, aby dom był nie tylko funkcjonalny, ale i oszczędny?

Koszt utrzymania domu, to oprócz stałych opłat, takich jak czynsz, również opłaty zmienne: rachunki za wodę, gaz oraz prąd. Na pewną część z nich nie mamy wpływu - ilość zużytej wody możemy jedynie zracjonalizować, natomiast przyszłe opłaty za ogrzewanie domu jesteśmy w stanie ograniczyć już na etapie jego budowy. Ogrzanie domu to najpoważniejszy z wydatków, które determinują koszty jego utrzymania.

Koszt ogrzania domu zależny jest od jego parametrów izolacyjnych, na które składają się dwa czynniki: charakterystyka cieplna domu związana z jego projektem oraz współczynnik przenikania ciepła materiałów, z których zostanie on wybudowany, tłumaczy Tomasz Kubrycht, prezes firmy budowlanej Budwesta.

Żaden dom nie będzie ciepły, jeżeli zostanie wybudowy z materiału o słabych parametrach izolacyjnych. Dlatego też warto poznać współczynnik przenikania ciepła najpopularniejszych materiałów budowlanych, wynosi on: >0,29W/mK dla drewna, 0,13-0,2 W/mK dla betonu komórkowego, 0,16 - 0,29 W/mK dla cegły oraz od 0,08 do 0,1 W/mK dla keramzytu.

Parametr ten dowodzi, że domy keramzytowe są cieplejsze od tych, które są wykonane w innych technologiach. Oprócz wyboru materiału eksperci zalecają także zastosowanie grubej izolacji, nawet 20 cm, wszystkich ścian zewnętrznych oraz dachu. Szczególną uwagę należy także zwrócić na okna i ich współczynnik przenikania ciepła, oznaczony przez symbol U, i wybrać te, których wartość U będzie jak najniższa, najlepiej poniżej 1 W/(m2*K).

Ważnym parametrem, decydującym o tym, jak ciepły będzie nasz przyszły dom, jest również jego usytuowanie. Strona południowa jest najbardziej słoneczna i dlatego to właśnie tam powinny znaleźć się okna o największej powierzchni, a także te pomieszczenia, z których korzystamy najczęściej, na przykład salon lub sypialnia. Analogicznie - północna, zimna strona powinna być zarezerwowana dla pomieszczeń, których komfort użytkowania ma mniejsze znaczenie, takich jak garaż. Do minimum należy również ograniczyć ilość okien na północnej stronie domu, dodaje Kubrycht.

Najmniejsze straty ciepła odnotuje dom piętrowy o zwartej bryle, ponieważ będzie on posiadał niski współczynnik A/V, czyli stosunek powierzchni jego przegród zewnętrznych do kubatury. Projekt domu energooszczędnego powinien zatem posiadać jak najmniej narożników, załamań i wykuszy, a także prosty, jedno lub dwuspadowy dach.

Aby ograniczyć koszty ogrzewania budynku należy już na etapie planowania jego budowy zastanowić się nad odpowiednim projektem domu energooszczędnego, który zagwarantuje niewielkie straty ciepła oraz materiałem budowlanym o dobrych parametrach izolacyjnych. Dbałość o parametry cieplne domu należy potraktować jako inwestycję, która będzie przynosić nam zysk przez lata.

źródło i zdjęcie: Budwesta

Dodano: 2010-12-08
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej