Uchylona decyzja środowiskowa w sprawie budowy spalarni w Białymstoku

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło z powodów formalnych decyzję środowiskową dotyczącą budowy spalarni odpadów w Białymstoku. Władze zapewniają jednak, że na razie terminy inwestycji nie są zagrożone.

Zastępca prezydenta miasta Adam Poliński poinformował, że decyzja została uchylona głównie ze względów formalnych i "niezależnie od zarzutów" podnoszonych w odwołaniach złożonych przez grupę mieszkańców przeciwnych inwestycji i organizacje ekologiczne.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) wytknęło miejskim urzędnikom (Urząd Miejski w Białymstoku wydał decyzję środowiskową dla tej inwestycji) m.in., że zbyt ogólnie sformułowano w niej wnioski lub w zbyt małym stopniu uwzględniono informacje z raportu środowiskowego w treści decyzji.

Odwołania do SKO dotyczyły m.in. lokalizacji spalarni odpadów czy emisji zanieczyszczeń. Jednak, jak podkreślił Poliński, nie znalazły one poparcia u członków Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Zastrzeżenia Kolegium wzbudziły jednak np. zapisy dotyczące potencjalnego transgranicznego oddziaływania spalarni na środowisko, a także zapisy dotyczące m.in. emisji hałasu. Jak powiedział Poliński, trzeba je doprecyzować na podstawie raportu oraz "określić sposoby minimalizowania skutków tej emisji".

W związku z decyzją o uchyleniu, sprawa wróciła do ponownego rozpoznania przez organ pierwszej instancji, czyli Urząd Miasta. Dla inwestycji takich jak spalarnia odpadów, to właśnie samorząd, a nie dyrekcje ochrony środowiska (jak ma to miejsce np. przy budowie lotnisk), są właściwe do wydania decyzji.

Aby znowu przystąpić do wydania decyzji środowiskowej, która jest dokumentem niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę, magistrat musi jednak ponownie zwrócić się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie uzgodnień warunków realizacji inwestycji.

Pytany o to, czy wobec konieczności powtórzenia procedury, nie są zagrożone terminy budowy Poliński ocenił, że na razie są one zachowane. Według niego, ponowne wydanie decyzji środowiskowej możliwe jest w pierwszej połowie lutego 2011 r.. Ocenił też, że w połowie lub drugiej połowie 2011 r. powinien być ogłoszony przetarg dotyczący budowy spalarni, w systemie "zaprojektuj i zbuduj".

Spalarnia odpadów musi powstać do końca 2015 r., bo w innym przypadku miasto nie uzyska dofinansowania unijnego, które może wynieść nawet 3/4 kosztów. Zakładany obecnie całkowity koszt inwestycji, to 532 mln zł netto.

źródło: PAP
zdjęcie: www.zut.com.pl

Dodano: 2010-12-08
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej