Szczyt klimatyczny w Cancun: Brak porozumienia w sprawie emisji CO2

Więcej pieniędzy dla biednych krajów i nieznaczne zmiany w walce z globalnym ociepleniem - takie są główne postanowienia nowego porozumienia podpisanego w sobotę na zakończenie szczytu klimatycznego ONZ. Decyzje o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych odłożone na przyszły rok.

Porozumienie zakłada założenie tzw. Zielonego Funduszu, który ma wspierać kraje rozwijające się w walce ze zmianami klimatycznymi. Wielkość funduszu to 100 miliardów rocznie do 2020 r. Nie wiadomo jednak w jaki sposób pieniądze zostaną zebrane. Rządy prawie 200 krajów przyjęły w porozumieniu za cel ograniczenie wzrostu średniej temperatury na świecie. Zgodnie z założeniami, państwa powinny zachowywać się tak, by globalne ocieplenie ma nie przekroczyło 2 stopni Celsjusza (od poziomu temperatur w erze przedindustrialnej).

Nowe porozumienie osiągnięte podczas szczytu klimatycznego w Cancun zakłada jedynie konieczność ograniczeń emisji dwutlenku węgla. Nadal nie wiadomo jak i czy rozszerzony zastanie protokół z Kioto, który wygasa w 2012 r. Eksperci podkreślają, że obecne ograniczania emisji gazów cieplarnianych są za słabe i nie pozwalają osiągnąć złożonego dwustopniowego celu (szacowany wzrost w obecnych warunkach to 3,6°C). Ekolodzy martwią się, że globalni przywódcy działają zbyt wolno by stawić czoło problemom związanym z globalnym ociepleniem.

Za główny sukces szczytu uznaje się utrzymanie międzynarodowych negocjacji dotyczących globalnego ocieplenia. Po zeszłorocznej klęsce rozmów w Kopenhadze, podpisane porozumienie daje nadzieję na dużo większe zmiany w przyszłości. Obserwatorzy podkreślają również fakt, że nowe porozumienie podpisały także Chiny i USA. Państwa te są odpowiedzialne za ponad 50% światowej emisji gazów cieplarnianych.

Możliwe, że w związku z porozumieniem w Cancun, Unia Europejska zwiększy ograniczenia emisji z obecnych 20% do 30% względem poziomu w 1990 r., twierdzi Chris Huhne, minister Wielkiej Brytanii ds. energii i spraw klimatycznych.

Następny szczyt klimatyczny planowany jest na koniec 2011 r. Do czasu spotkania w Południowej Afryce nie będzie globalnych rozmów o Kioto.

źródło: wyborcza.biz
zdjęcie: www.cop16.mx

Dodano: 2010-12-13
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej