Gminy nie przejmą gospodarki odpadami od 1 stycznia 2011 r.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi samorządy nie przejmą od nowego roku kontroli nad odpadami komunalnymi. Dziś odbędzie się pierwsze czytanie ustawy. Andrzej Kraszewski, minister środowiska, przekonuje jednak, że przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie mają szansę wejść w życie w ciągu trzech miesięcy.

Projekt przewiduje, że samorządy będą miały 12 miesięcy od uchwalenia przepisów na to, by przygotować się do sprawowania gospodarki odpadami. Po upływie tego czasu gminy pobiorą od wszystkich mieszkańców opłaty za odbiór śmieci. Minister liczy na to, że ponieważ każdy zapłaci za odpady, nie będzie ich podrzucał sąsiadowi lub wywoził do lasu.

Projekt przewiduje też, że samorządy w ramach gospodarki odpadami wyłonią w przetargach firmy, które będą transportować odpady do wskazanych przez gminę zakładów przetwarzania. W ten sposób śmieci najpierw trafią do odzysku i recyklingu. Dopiero to, czego nie da się ponownie wykorzystać, zostanie skierowane do składowania.

Gmina stanie się właścicielem odpadów komunalnych na swoim terenie. W ten sposób obciąży opłatą za wywóz śmieci mieszkańców, którzy nie będą musieli mieć podpisanych umów z prywatnymi firmami. Gmina będzie odpowiedzialna za to, by odebrać śmieci i je odpowiednio zagospodarować. Realizację tych zadań samorządy powierzą firmom, które wygrają przetargi.

Takie rozwiązania znajdują się w projekcie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, którego pierwsze czytanie odbędzie się dziś w Sejmie.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: Ministerstwo Środowiska

Dodano: 2010-12-15
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej