Ekologiczne Święta Bożego Narodzenia

Zbliża się Boże Narodzenie, czas radości i rodzinnych spotkań. Zanim jednak nadejdzie, zajmujemy się zakupami i porządkowaniem. W drodze od kasy do kasy zastanówmy się, jak zorganizować święta? ekologicznie. W tym roku przygotujmy o jeden prezent więcej i dajmy go naturze.

Z pewnością natura zasłużyła na prezent. Jak? To proste!  Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • jaką choinkę wybrać?
  • jak opakować prezenty?
  • jak przygotować ekologiczny poczęstunek świąteczny?

Świąteczna choinka

Kiedy byliśmy dziećmi królowały choinki prawdziwe - zielone i pachnące, wybierane często przez całą rodzinę. Potem przyszedł czas na plastikowe drzewka reklamowane jako ekologiczne, bo nie wymagają wycinania lasu i wystarczają na lata. Czy rzeczywiście sztuczne choinki są lepsze niż prawdziwe? Czy warto wybrać żywe drzewko w donicy? Zamiast prostej odpowiedzi proponujemy świadomy wybór.

Prawdziwa choinka

  • Wady:

- emisja zanieczyszczeń przy transporcie,
- co roku potrzebna nowa,
- po jakimś czasie zaczyna gubić igły.

  • Zalety:

- pochodzi z plantacji zakładanych w miejscach, gdzie las nie rośnie (np. pod liniami wysokiego napięcia),
- produkuje tlen w czasie całego swojego życia,
- naturalny zapach,
- możliwość wykorzystania po zakończeniu Świąt jako opał lub składnik kompostu.

Sztuczna choinka

  • Wady:

- zużycie surowców naturalnych (ropopochodnych),
- emisja zanieczyszczeń w trakcie produkcji i transportu,
- potrzebny zapach w spray'u (dodatkowa emisja zanieczyszczeń),
- problem z utylizacją po zużyciu (plastik łączony z metalem).

  • Zalety:

- jedna wystarcza przynajmniej na kilka lat,
- nie gubi igieł.

Żywa choinka w donicy

  • Wady:

- niewielkie rozmiary drzewka (duża choinka potrzebuje ogromnej donicy by pomieścić jej korzenie),
- w domu może stać zaledwie kilka dni (max 5) jeśli ma zostać posadzona na wiosnę.

  • Zalety:

- pochodzi z plantacji,
- produkuje tlen w czasie całego swojego życia,
- naturalny zapach,
- możliwość posadzenia drzewka na wiosnę w ogrodzie swoim lub przyjaciół.

Ekologiczne prezenty

Prezent ekologiczny to przede wszystkim prezent udany - przynosi prawdziwą radość obdarowanemu, a po miesiącu nie przestaje być użyteczny i nie trafia do kosza. Jeżeli lubimy podążać za trendami, spróbujmy do worka Mikołaja (oczywiście, wielokrotnego użytku) dorzucić np. kosmetyki ze składników naturalnych czy energooszczędny sprzęt AGD i RTV.

W przypadku prezentów ważne jest ich opakowanie. Żeby było szybciej, ładniej i kolorowo kupujemy gotowe papiery, torebki, pudełka, które zaraz po świętach trafiają na śmietnik. Spróbujmy inaczej i zaprojektujmy własną torbę z recyklingu. Nowe trendy i w dodatku samodzielnie wykonany prezent, czy może być coś lepszego? Wystarczą do tego gazety, kawałek sznurka i zszywacz. Świąteczny szyk gazetowym torbom można nadać odpowiednim ich malowaniem.

Ekologiczne świąteczne potrawy

Karp to ryba goszcząca chyba na każdym świątecznym stole. Pamiętajmy, że ryba też odczuwa ból i nie wolno wrzucać ich żywych do toreb foliowych (ale kto dziś używa reklamówek?). Okażmy karpiom trochę życzliwości, a na pewno będą lepiej smakować. Przy okazji dobrze pomyśleć o innych świątecznych potrawach. Tradycyjnie przygotowane przysmaki łatwiej znaleźć na stoiskach z certyfikowaną żywnością ekologiczną.

źródło: www.ekoszyk.com.pl
zdjęcie: www.ekorodzice.pl

Dodano: 2012-12-20
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej