Czy będą pieniądze na CCS w Bełchatowie?

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w związku z budową demonstracyjnej instalacji CCS w Bełchatowie musi do końca lutego 2011 r. podjąć decyzję o zaciągnięciu zobowiązań na ponad 1,2 mld zł. Firma ocenia, że zważywszy na obecny stan wsparcia projektu funduszami zewnętrznymi, zaciągnięcie wymienionych zobowiązań przekracza jej możliwości.

Problem finansowania budowy instalacji CCS w elektrowni Bełchatów, która teraz należy do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, po raz kolejny stał się przedmiotem dyskusji na forum sejmowej stałej podkomisji gospodarki do spraw energetyki.

Żeby dotrzymać harmonogramu, do którego się zobowiązaliśmy chociażby w umowie na dotacje z programu EEPR, musimy do końca lutego zaciągnąć zobowiązania na ponad 1,2 mld zł i to są już zobowiązania, które przewyższają nasze możliwości biorąc pod uwagę aktualny stan wsparcia naszego projektu, poinformował Tadeusz Witos, członek zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Koszt realizacji projektu CCS, który obejmuje budowę instalacji wychwytywania CO2 odpowiadającą mocy około 260 MW i jej integrację z blokiem 858 MW, transport CO2 i jego składowanie, oceniany jest na 610 mln euro. Instalacja wychwytująca CO2 ma kosztować 370 mln euro, instalacja przesyłowa 114 mln, a instalacja zatłaczająca CO2 pod ziemię około 126 mln euro. PGE na razie na realizację projektu ma zapewnione 180 mln euro środków unijnych z Europejskiego Planu Naprawy Gospodarczej (EEPR - European Economic Plan for Recovery). Grupa będzie starać się o kolejne 125 mln euro z programu NER 300, ale tu rozstrzygnięcia spodziewane są dopiero pod koniec 2012 r. Są szanse, ze dostanie też na projekt CCS kilkadziesiąt milionów euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Firma liczy na wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna środki własne gotowa jest zaangażować w projekt, ale w ograniczonej skali. Według uzyskanych informacji do około 10 proc. całkowitej wartości projektu. Problem zaś generalnie polega na tym, że PGE ocenia projekt CCS w Bełchatowie jako nierentowny. Obecnie koszt wychwytu 1 tony CO2 w projektowanej instalacji w Bełchatowie szacowany jest na 58-60 euro.

Jedno uprawnienie do emisji CO2 kosztuje w tej chwili około 12 euro, a jeżeli będzie kosztowało 40 euro, bo takie są w tej chwili prognozy, to różnica ( między ceną uprawnienia i kosztem korzystania z CCS- ICH) wynosi 20 euro. W związku z tym w sposób oczywisty projekt nie może być efektywny skoro przez cały okres życia będzie przynosił straty na działalności operacyjnej. Jak wyszacowaliśmy, poziom tej straty w ciągu 8 lat zrówna się z nakładem inwestycyjnym, czyli w ciągu 8 lat poniesiemy dodatkowy wydatek w wysokości tych 610 mln euro, czyli 2,3 mld zł, wyjaśniał Witos.

Oznacza to, że nawet jeśli znajdą się pieniądze na realizację samego projektu CCS to jeszcze do rozwiązania pozostanie kwestia pokrywania strat operacyjnych powstających podczas działania instalacji. Przedstawiciele PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna poinformowali, że w przypadku uzyskania dotacji na inwestycje z programu NER 300 możliwe jest też uzyskanie środków na pokrywanie 50 proc. strat przez pierwsze 10 lat działania instalacji, ale to sprawy nie załatwiałoby do końca. Przy obecnym poziomie wsparcia projektu CCS w Bełchatowie dotacjami pozytywna decyzja o zaciągnięciu zobowiązań na owe ponad 1,2 mld zł nie jest niemożliwa.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: Adrian Jabłoński

Dodano: 2010-12-21
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej