Kary za zatruwanie środowiska

Zatrucie wody, powietrza czy gleby w taki sposób, że obniży się jakość środowiska lub wpłynie to na zdrowie ludzi, skończy się więzieniem. Za taki czyn ma grozić od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Takie kary przewiduje projekt nowelizacji kodeksu karnego, przyjętego przez rząd.

Propozycje zmian określają, że tylko gdy dana osoba będzie działała nieumyślnie, to kara za zanieczyszczenie środowiska zostanie obniżona. Wówczas maksymalny wymiar kary wyniesie dwa lata więzienia.

Michał Kubicz, radca prawny w kancelarii Gide Loyrette Nouel, tłumaczy, że podstawą odpowiedzialności stanie się także fakt istotnego obniżenia jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi. Tłumaczy, że sprawca będzie mógł być zatem pociągnięty do odpowiedzialności karnej, chociażby ani życie, ani zdrowie ludzi czy też świat roślinny i zwierzęcy pozostanie niezagrożony.

Obecny kodeks karny przewiduje surowe kary za szkody w środowisku. Najsurowsza kara - 12 lat więzienia - grozi za zanieczyszczenie czy skażenie, które doprowadzi do śmierci człowieka. W projekcie dodano jednak karę od roku do 10 lat więzienia w sytuacji, gdy szkoda środowiskowa spowoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka.

Zgodnie z projektem noweli surowo karani będą przedsiębiorcy. Jeżeli np. zakład produkcyjny lub przemysłowy spowoduje szkodę w środowisku w taki sposób, że będzie to miało wpływ na obniżenie jakości przyrody lub wpłynie na zdrowie ludzi, to przedsiębiorca narazi się na karę pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. W przypadku zanieczyszczenia spowodowanego przez dany zakład nieumyślnie, kara pozbawienia wolności wyniesie maksymalnie trzy lata.

Zgodnie z projektem także za skażenie radioaktywne będzie można trafić do więzienia. Wystarczy, że nie będzie się utrzymywało w odpowiednim stanie urządzeń, co przyczyni się do skażenia radioaktywnego. Wówczas będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: Shutterstock

Dodano: 2010-12-21
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej