Ekologiczna choinka w Twoim domu

Choinka to jeden z głównych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Żywe drzewko pachnie lasem i wprowadza niepowtarzalny klimat w naszym domu. Ekolodzy zachęcają do ich kupowania oraz własnoręcznego wykonywania naturalnych ozdób choinkowych.

Większość nadleśnictw w Polsce prowadzi sprzedaż choinek, głównie świerkowych, pochodzących prosto z lasu. Są to drzewka wyhodowanych na specjalnych plantacjach choinkowych, zakładanych na gruntach użytkowanych przejściowo, np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie porolnym. Dla zainteresowanych przygotowano również choinki sosnowe, cieszące się coraz większym powodzeniem.

Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że żywa choinka ma swój ekologiczny charakter nawet wtedy, gdy po kilku tygodniach opadną igły. Można ją wówczas przeznaczyć na opał lub jako karmę dla zwierząt kopytnych. Wycinka choinek, które hodowane są na plantacjach nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.

Jak co roku dochodzi do nielegalnej wycinki zielonych drzewek, dlatego przeprowadza się kontrole na targowiskach i bazarach, gdzie sprawdzana jest legalność sprzedawanych choinek.

Sztuczna choinka nie gubi igieł, ale wyrzucona po świętach trafi na wysypisko śmieci i nie przysłuży się środowisku. Do wytworzenia sztucznej choinki trzeba zużyć ogromną ilości energii i materiałów chemicznych, w tym folii z substancjami zawierającymi węgiel i siarkę. Stąd spore koszty środowiskowe z uwagi na transport, zanieczyszczenie powietrza i wody w procesie chemicznej przeróbki. Do tego dochodzą koszty przyrodnicze związane z utylizacją. Proces recyklingu jest właściwe niemożliwy ze względu na trudność w oddzieleniu jej metalowego szkieletu od wielu metrów zielonego plastiku.

Rozkład sztucznej choinki trwać będzie kilkaset lat. Natomiast żywa choinka to efekt wykorzystania użytków rolnych pod uprawę drzewek, zaś materiałami do jej wytworzenia jest gleba i dwutlenek węgla. W trakcie całego procesu hodowli powstaje produkt uboczny - tlen oraz absorbowany jest dwutlenek węgla z powietrza.

opr.: Aneta Sadlik
zdjęcie: www.moj-ogrodnik.plDodano: 2010-12-23
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej