Numer PESEL potrzebny do odzyskania podatku VAT za materiały budowlane

Wraz z nowym rokiem 2011 przysłowiowy Kowalski w kontaktach z administracją podatkową będzie posługiwał się wyłącznie numerem PESEL. Osoba, która będzie chciała odzyskać VAT za materiały budowlane nie odczuje tak naprawdę żadnych zmian. Numer NIP na fakturze zostanie zastąpiony numerem PESEL.

Obecnie żadne przepisy nie mówią o tym, że na fakturze ma być numer NIP wnioskodawcy o zwrot podatku VAT za materiały budowlane, informuje Anna Macina z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o.

Zasadniczym celem Ministerstwa Finansów jest uproszczenie komunikacji z administracją podatkową, stąd zastąpienie numeru NIP numerem PESEL. Wprowadzane zmiany dotyczą osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Dla przedsiębiorców obowiązek posługiwania się numerem NIP pozostanie.

Ministerstwo Finansów argumentuje, że wprowadzone zmiany zapewnią większą efektywność administracji publicznej. W praktyce numer PESEL zostanie przyjęty za wystarczający w celu identyfikacji podatników przez urzędy skarbowe. W związku z tym wszelkie zmiany danych dokonywane będą w jednym miejscu, tj. w rejestrze PESEL. Osoba, która będzie chciała odzyskać VAT za materiały budowlane nie odczuje tak naprawdę żadnych zmian. Numer NIP na fakturze zostanie zastąpiony numerem PESEL. Obecnie żadne przepisy nie nie mówią o tym, że na fakturze ma być numer NIP wnioskodawcy o zwrot podatku VAT za materiały budowlane, mówi Macina.

Wraz z nowym rokiem zmianie ma ulec także procedura nadawania numeru NIP w odniesieniu do tych osób fizycznych, na których nadal będzie ciążył obowiązek jego posiadania. NIP nie będzie wydawany w drodze decyzji administracyjnej na rzecz czynności technicznej polegającej na wygenerowaniu w systemie informatycznym administracji podatkowej numeru identyfikatora, co może oznaczać jedynie kilka kliknięć.

Ponadto Ministerstwo pragnie zastąpić dotychczasową Krajową Ewidencję Podatników Centralnym Rejestrem Podatników, który skupiałby w jednym miejscu dane identyfikacyjne rozproszone wśród ponad 400 urzędów skarbowych. Rejestr służyłby gromadzeniu informacji o podatnikach z rejestru PESEL, a jego działanie miałoby przyśpieszyć rejestrację kolejnych podatników.

źródło: www.abc.com.pl
zdjęcie: URSA

Dodano: 2011-01-11
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej