Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Najczęstsze kłopoty z oknami w okresie zimowym

Mróz, wiatr, a także naprzemienne opady deszczu i śniegu oraz zmiany temperatury często ujawniają problemy z oknami, których nie zauważaliśmy do tej pory. Niekiedy mogą to być proste do zniwelowania usterki, innym razem będą wymagały interwencji serwisanta. Jedno jest pewne: trzeba się z nimi uporać, i to jak najszybciej.

Zimowy egzamin z działania okien jest bardzo ważny szczególnie, gdy jest to pierwsza zima od czasu ich montażu. To czas, kiedy możemy sprawdzić, czy obietnice producenta mają pokrycie w rzeczywistości, a także czy firma montażowa rzetelnie wykonała swoje zadanie. Szczególną troską warto obdarzyć także okna, które użytkujemy już dłuższy okres czasu a nie zdążyliśmy zadbać o odpowiednią ich konserwację przed zimą. Jakie problemy z oknami może odsłonić przed nami zima?

Podmuch wiatru także w domu?

Kiedy na dworze wieje wiatr, jego podmuch możemy poczuć także w naszych domach. To pierwszy sygnał alarmujący, że nasze okna są nieszczelne. Co jest tego przyczyną? Jeśli nasze okna przetrwały już kilka srogich zim, warto sprawdzić w jakim stanie są uszczelki, gdyż to one najczęściej narażone są na usterki, zwłaszcza w okresie zimy.

Pod wpływem zmian temperatury mogą ulegać kurczeniu się, co może skutkować tym, że nie będą dostatecznie chronić domowników przed mrozem, wiatrem i deszczem. Uszczelki w oknach wykonane są z materiału, który pod wpływem mrozu staje się coraz twardszy. Wówczas tracą one swą elastyczność, co może powodować nawet ich pękanie. Taka usterka to poważny problem, gdyż uszczelka nie chroni już domowników przed mrozem, a także wodą, komentuje Krzysztof Smolnik, Dyrektor ds. technicznych i rozwoju z firmy Vetrex Sp. z o.o.

Uszczelki to bardzo ważny element budowy okna, dlatego przy wyborze okien warto zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju uszczelki stosuje producent. Polecam uszczelki EPDM, które stosujemy w naszych oknach. Nie tylko prawidłowo przylegają one do całej powierzchni profilu okna, ale także charakteryzują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgotność, promieniowanie słoneczne czy zmiany temperatur. Dzięki temu możemy mieć większą pewność, że sprawdzą się w okresie nawet najbardziej srogich zim, dodaje Smolnik.

Co zrobić gdy stwierdzimy, że nasze okna są nieszczelne?

Najlepiej wezwać fachowca, który zajmie się wymianą zużytych uszczelek na nowe. Jeśli chcemy by okno spełniało swoją funkcję, stare, uszkodzone uszczelki należy poprawnie usunąć, a nowe szczelnie wcisnąć w rowki. Uszczelki są elementem, który zawsze dopasowany jest do konkretnego profilu okiennego. Dlatego serwisant określi rodzaj profilu oraz typ uszczelki, jaki należy zastosować.

Nieszczelność okien to nie tylko oznaka zużytych uszczelek. Jeśli uszczelki są dobre, nieszczelność okien może wynikać z nieodpowiedniej regulacji okuć okiennych lub ich zużycia w trakcie otwierania i ryglowania. W takich sytuacjach niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z firmą montażową, która z taką kwestią poradzi sobie bez problemu.

Dużo gorszy scenariusz, jaki może się sprawdzić w przypadku nieszczelności okien jest ich nieprawidłowy montaż. Wówczas rozwiązanie problemu może wymagać większego zaangażowania firmy montażowej.

Problemy z oknami, które mogą ujawnić się w okresie ich użytkowania mogą wymagać interwencji serwisanta, dlatego też przy zakupie okien warto zwrócić uwagę na warunki realizacji gwarancji udzielanej przez producenta okien oraz firmę montażową. Gwarancja udzielana przez producentów okien jest bardzo ważną wartością dodatkową tak poważnego zakupu. Polecam więc dokładnie zapoznać się z nimi przed dokonaniem ostatecznej decyzji. Firmy oferują przede wszystkim różne okresy trwania gwarancji. Jednak szczególnie dokładnie warto zapoznać się z warunkami uznania i realizacji reklamacji, mówi Marek Szade, Brand Manager z firmy Vetrex Sp. z o.o.

Sprawne funkcjonowanie okien zapewni tylko wybór wysokiej jakości produktów, ale także profesjonalna firma montażowa. Z tego też względu warto poszukać firmy, która rzetelnie wykona usługę montażu zgodnie z instrukcją montażu polecaną przez producenta. Prawidłowy montaż okien jest gwarancją, że nasze okna przetrwają wiele lat. Nasza firma przykłada szczególną uwagę do jakości usług oferowanych przez polecane przez nas firmy montażowe. W tym celu prowadzimy cykliczne szkolenia ekip montażowych, co daje nam pewność, że oferują najwyższej jakości usług, dodaje Szade.

źródło: Vertrex
zdjęcie: MS Pomorska Fabryka Okien

Dodano: 2012-12-19
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej