Dofinansowanie bydgosko-toruńskiej spalarni odpadów

W czwartek (03.03.2011 roku) w siedzibie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zostanie podpisana umowa o dofinansowanie bydgosko-toruńskiego projektu budowy spalarni odpadów. Do regionu trafi blisko 340 mln złotych unijnego wsparcia.

Umowę, podczas specjalnej konferencji prasowej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, podpiszą  szefowie bydgoskiej Spółki ProNatura realizującej projekt oraz Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W uroczystościach wezmą udział również Sekretarz Stanu Adam Zdziebło z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a także Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu z Ministerstwa Środowiska. Do Warszawy wybierają się również Prezydenci Bydgoszczy i Torunia.

Bydgosko-toruński projekt budowy spalarni odpadów przetrze szlak do dofinansowania 17 innym podobnym inwestycjom, które czekają na liście projektów kluczowych programu Infrastruktura i Środowisko. Przedmiotowy projekt jest pierwszym w Polsce dotyczącym termicznego przekształcania odpadów. Dzięki inwestycji Toruń i Bydgoszcz będą miały wspólny system gospodarki odpadami zgodny z surowymi wymogami UE.

Do 2015 r.w ramach projektu powstanie stacja przeładunkowa w Toruniu, kompostownia odpadów w Bydgoszczy oraz zakład termicznego przetwarzania odpadów w Bydgoskim Parku Przemysłowym wraz z sieciami przyłączowymi. Spalarnia bowiem rozwiąże nie tylko problem składowania odpadów, ale będzie również źródłem zielonej energii.

Podczas procesu utylizacji śmieci wyprodukowany zostanie prąd zabezpieczający w pełni potrzeby inwestorów BPP. Bydgoska instalacja produkować będzie także 124 000 MWh ciepła, niemal całkowicie zabezpieczając potrzeby miasta poza okresem grzewczym. Wymierną korzyść ze spalarni odczują również mieszkańcy Bydgoszczy płacąc mniejsze rachunki za śmieci, a ewentualne, przyszłe wzrosty opłat za ciepło i prąd nie będą dla bydgoszczan tak dotkliwe.

Bydgoski i podobne do naszego projekty to jakościowa zmiana. Oczywiście nie odkrywamy Ameryki. Stosujemy rozwiązania, które świetnie funkcjonują w całej Europie. Jednym projektem rozwiązujemy problem śmieci i energii w naszym mieście i regionie, mówi Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy. Nie planujemy być wielkim graczem w branży energetycznej, ale jeśli przy wykorzystaniu środków unijnych, nowoczesnym i sprawdzonym technologiom jesteśmy w stanie rozwiązać zarówno problem odpadów, jak i ciepła czy prądu, chcemy to zrobić. Jest to naturalną konsekwencją możliwości, jakimi dziś dysponują samorządy. Za chwile naszym wzorem pójdą inne miasta i gminy starające się o fundusze na ten cel, podkreśla Prezydent.

Wartość inwestycji - 509 mln złotych netto
Wartość dofinansowania - 339.600.000,00 zł netto

źródło: MKUO Pronatura Sp. z o. o.
zdjęcie: www.um.torun.pl

Dodano: 2011-03-02
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej