Dzień Ziemi 2011 - budownictwo ekologiczne najprostszym sposobem ograniczenia emisji CO2

W dniach 13-14 kwietnia w Warszawie Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) wraz z wieloma liderami rynku budownictwa zrównoważonego w Polsce będzie świętować Dzień Ziemi. W programie przewidziano wykłady i szkolenia wprowadzające w temat zielonego budownictwa i wiodących systemów wielokryterialnej oceny budynków. Po raz pierwszy zostaną poruszone tematy prawne i ustawodawcze jak również omówione zostaną narzędzia dla zarządców nieruchomościami.

Podczas konferencji - 13 kwietnia - omówiony zostanie szereg ważnych zagadnień z zakresu budownictwa zrównoważonego. Głównym akcentem wydarzenia będzie prezentacja Michaela Della Barba z bostońskiej firmy EH&E na temat energooszczędności i wydajności budynków podczas całego cyklu życia obiektu.

Tematy poruszone w trakcie wykładów PLGBC Green Building Education to:

 1. Wstęp do budownictwa zrównoważonego, WorldGBC, koszt zielonych budynków, porównanie wiodących systemów wielokryterialnej oceny budynków - Agnes Vorbrodt-Schurma, PLGBC.
 2. Case studies - Rafał Schurma, PLGBC.
 3. Jak używać systemu BREEAM w Polsce? Case studies - Magdalena Stretton, WSP Enviro.
 4. Jak ocenić i ulepszyć istniejące budynki? Narzędzia dla właścicieli i zarządców nieruchomości. Porównanie: LEED-EBOM i BREEAM In Use - Agnes Vorbrodt-Schurma, PLGBC; Hans van de Sanden & Dr Marcin Gawroński, Grontmij.
 5. Przegląd sytuacji prawnej budownictwa zrównowazonego w Europie - KACZOR KLIMCZYK PUCHER WYPIÓR ADWOKACI Spółka Partnerska.
 6. High performance over the entire building life cycle, benefits of commissioning, case study Shapiro Center - Michael Della Barba, EH&E.
 7. Przyszłość architektury w Polsce - budownictwo zrównoważone jako rozwiązanie.

14 kwietnia, zainteresowani będą mieli okazję odwiedzić pierwsze projekty w Warszawie, które albo już uzyskały bądź ubiegają się o prestiżowy certyfikat LEED: Poleczki Business Park oraz Skanska Green Office, LEED-CI Silver.

Wpływ budynków na środowisko

Według Worldwatch Institute budynki są odpowiedzialne za zużycie ogromnych ilości zasobów naturalnych, przyczyniając się do wzrostu ilości odpadów na składowiskach. Szacuje się, ze zużywają 50% globalnych zasobów naturalnych. Według US Green Building Council (USGBC), siostrzanej organizacji PLGBC, budynki przyczyniają się ponad 136 milionów ton odpadów budowlanych w USA, co przekłada się na 40% materiału na wysypiskach śmieci.

Budynki są największymi konsumentami energii - sektor budowlany jest odpowiedzialny za zużycie 45% światowej energii (na podstawie danych dla Europy i USA) oraz 74% energii elektrycznej w USA. Sektor budowlany przyczynia się do prawie 50% emisji gazów cieplarnianych - tyle samo co przemysł i transport razem.

Program Ochrony Środowiska ONZ (UNEP) stwierdził, ze żaden inny sektor gospodarki nie ma tak dużego potencjału do drastycznego ograniczenia emisji, podczas gdy Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu stwierdził ze budynki oferują jeden z najbardziej opłacalnych i celowych sposobów na zmniejszenie Emisji gazów cieplarnianych, podaje UNEP (Ocena instrumentów polityki na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych z budynków w sprawozdaniu WGBC 2010 r. z  przedmową Tony Arnel).

Według IPCC (Zmiany klimatu 2007, Synthesis Report), emisja CO2 budynków równa się 8,6 gigaton - 1/4 całkowitej emisji globalnej. Z tego powodu, budownictwo ma największy potencjał do wyeliminowania nawet 5 gigaton CO2 rocznie.

Informacje rejestracyjne dla uczestników szkolenia i Green Building Tour

Do 25 marca br. obowiązuje wczesna rejestracja:

 • Szkolenia 1250 PLN dla Członków PLGBC, 1500 PLN dla pozostałych + VAT;
 • Każde 2-3 godzinne szkolenie: 500 PLN dla Członków PLGBC (700 PLN dla pozostałych) + VAT;
 • Lunch: gratis dla osób zapisanych na 2 lub więcej szkoleń, 130 PLN dla pozostałych + VAT;
 • Koszt udziału w całym dniu szkoleń: 1250 PLN dla Członków PLGBC (1500 PLN dla pozostałych) + VAT;
 • Green Building Tour: 600PLN dla Członków PLGBC, 900 PLN dla pozostałych + VAT.

Późna rejestracja - po 25 marca br.:

 • Szkolenia 1500 PLN dla Członków PLGBC, 1900 PLN dla pozostałych + VAT;
 • Green Building Tour: 800 PLN dla Członków PLGBC, 1200 PLN dla pozostałych + VAT.

 

--------------------------
Na zdjęciu: Poleczki Business Park w Warszawie, projekt i rendering: UBM Polska, konsulting ekologiczny: VvS | Architects & Consultants

źródło i zdjęcie: PLGBC

Dodano: 2011-03-23
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej