Raport Instytutu Energii Odnawialnej na temat kolektorów słonecznych

Według najnowszych badań dotyczących sprzedaży instalacji słonecznych w Polsce, przeprowadzanych corocznie przez Instytut Energetyki Odnawialnej wynika, że w 2010 r. zainstalowano na terenie Polski ok. 146 tys. m2 kolektorów słonecznych. Jest to wielkość porównywalna ze sprzedażą w roku 2009.

W wyniku kryzysu gospodarczego w całej UE zaobserwowano spadek tempa rozwoju branży, co przełożyło się m.in. na spadek eksportu, ale autorzy raportu podkreślają, że krajowy wynik należy uznać za przyzwoity. Łącznie w Polsce zainstalowanych jest ok. 655 tys. m2 kolektorów słonecznych, co stanowi odpowiednik mocy bloku elektrowni węglowej rzędu 500 MW.

Polski rynek jest zdywersyfikowany i niemalże równo podzielony pomiędzy firmy krajowe i zagraniczne, ale przybywa na nim ciągle nowych producentów kolektorów słonecznych i dostawców urządzeń. Analizując sprzedaż w 2010 r. firmy uczestniczące w badaniu można podzielić na: małe - sprzedające do 1000 m2 rocznie i duże - sprzedające pow. 1000 m2 rocznie.

Największy wzrost sprzedaży kolektorów słonecznych odnotowano w małych firmach - nawet rzędu 100%, spadek sprzedaży odnotowano w dużych firmach - u ponad 50% firm. Ponadto, należy zauważyć, że pomimo napływu nowych graczy na rynku, niektóre firmy oferujące kolektory bankrutują.

Przeszkodą dla wielu firm, sygnalizowaną m.in. przez członków Panelu Słonecznego jest brak w Polsce akredytowanego laboratorium badawczego kolektorów słonecznych. Badania i ewentualna certyfikacja zagranicą, w tym, uzyskanie znaku Solar Keymark są kosztowne i czasochłonne (koszt badania w zagranicznym laboratoriom wynosi od 4,2 tys. do 10 tys. euro, w Polsce 8 tys. zł, do tego dochodzi koszt uzyskania znaku w jednostce certyfikującej).

Od połowy 2010 r. dla osób fizycznych dostępny jest program NFOŚiGW. Dotychczasowy wkład programu to ponad 10%, ale jego zaletą jest dłuższa, nie jednorazowa perspektywa oraz zwracanie uwagi na jakość certyfikowanych urządzeń i w pewnym zakresie także końcową wydajność instalacji. Autorzy podkreślają jednak, że jest tu jeszcze miejsce na poprawę, choćby przez lepsze przygotowanie beneficjentów programu.

Pełny raport, wraz z prezentacją rynku UE oraz systemu wsparcia i innowacji technologicznych 20010/2011, zaprezentowany będzie podczas IV Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej, 31 maja 2011 r. w Warszawie.

źródło: Instytut Energii Odnawialnej
zdjęcie: Aneta Sadlik

Dodano: 2011-05-12
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej