Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Elektrośmieci - odpady szczególnej troski

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, urządzenia, których działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzysku i recyklingu. Oznacza to, że wszystkie pralki, zmywarki, chłodziarko-zamrażarki, urządzenia klimatyzacyjne, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, tostery, a nawet świetlówki kompaktowe, po okresie użytkowania nie mogą zostać tak po prostu wyrzucone do śmieci.

Sprzęt gospodarstwa domowego, narzędzia elektryczne, oświetlenie, zabawki, urządzenia sportowo-rekreacyjne - kiedy są nowe i sprawne, wiele dla nas znaczą. Chętnie z nich korzystamy, lubimy się nimi otaczać. Niestety, kiedy się zużywają - pozbywamy się ich jak śmieci. Tymczasem nie są to zwykłe odpady i bynajmniej nie powinny być tak traktowane. Ich los nie może być nam obojętny.

Elektorśmieci, ze wzgle na to, iż zawierają trujące substancje, takie jak rtęć, kadm, związki bromu, ołów czy chrom, powinny trafić do punktów odbioru odpadów elektrycznych, gdzie zostaną poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwiania.

Świetlówka w cieniu rtęci

Przykładowo, świetlówka kompaktowa zawiera toksyczną rtęć. Dlatego tak ważne jest bezpieczne utylizowanie zużytych lamp fluorescencyjnych. W tym celu, powinniśmy oddawać je do punktu skupu bądź wrzucać do przeznaczonych do tego celu kontenerów, które minimalizują ryzyko rozbicia i przeniknięcia toksycznych substancji do gleby i wody.

Czemu więc świetlówkom kompaktowym udało się w ostatnich latach tak skutecznie wyprzeć z rynku popularne w XIX i XX wieku tradycyjne żarówki? Ponieważ zużywają ok. 5 razy mniej energii, a świecą nawet do 10 razy dłużej. Dzięki temu, że emitują mniejsze ilości dwutlenku węgla do atmosfery, w mniejszym stopniu również przyczyniają się do ocieplenia klimatu. Niestety ze względu na obecność rtęci nie można ich zaliczyć do grupy zwykłych odpadów komunalnych.

LED - Świet(l)na alternatywa

Alternatywą dla szkodliwych świetlówek kompaktowych może być oświetlenie wykorzystujące bezpieczną technologię diod elektroluminescencyjnych (LED). To jedno z nowocześniejszych rozwiązań oświetleniowych ostatnich lat. Choć ma swoich zwolenników, to wciąż niewiele o nich wiemy.

Diody elektroluminescencyjne są wytwarzane z materiałów półprzewodnikowych, a więc substancji krystalicznych, wyjaśnia Maciej Wilczek, ekspert z firmy SKOFF, produkującej nowoczesne oświetlenie. W odróżnieniu od świetlówek kompaktowych, żarówki diodowe nie emitują promieniowania UV i mogą być eksploatowane co najmniej cztery razy dłużej. Mają nie tylko dużą żywotność, ale są również bardziej ekologiczne i energooszczędne. Z powodzeniem mogą zastąpić w naszych domach tradycyjne i mało ekonomiczne żarówki oraz rtęciowe lampy fluorescencyjne, dodaje Wilczek.

Diody elektroluminescencyjne, choć mają wiele zalet, pozostają w cieniu świetlówek kompaktowych ze względu na niższą cenę zakupu tych ostatnich. Ale uwaga! Zakup świetlówki wcale nie będzie taki tani, gdy po okresie użytkowania, wyrzucimy ją do śmieci. Taki proceder obarczony jest bowiem karą grzywny w wysokości nawet 5 000 złotych. A zatem: albo postawimy na diody LED, albo pozbędziemy się odpadu zgodnie z prawem.

Obowiązki wynikające z ustawy

Mimo że ustawa ZSEiE obowiązuje w Polsce od lipca 2005 r., to wciąż wiele osób nie wie dokładnie, jak postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowym, AGD, RTV czy IT. Tymczasem odpowiedzialność spoczywa zarówno na producentach i importerach takich urządzeń, jak i ich użytkownikach. Zgodnie z prawem, producent, dystrybutor lub importer sprzętu zobowiązany jest umieścić na opakowaniu symbol przekreślonego kontenera na odpady oraz dołączyć do opakowania informację o skutkach, jakie dla środowiska i zdrowia ludzi niesie obecność niebezpiecznych substancji.

Rok po wejściu ustawy w życie, konsument zyskał natomiast prawo do nieodpłatnego pozostawienia w sklepie starego sprzętu w ramach zakupu nowego urządzenia. Sklepy nie mają już jednak w obowiązku przyjmowania elektroodpadów w większych ilościach, a i klientom często nie uśmiecha się jechać do sklepu ze starym telewizorem czy mikrofalówką. Co zatem zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym? Może dać mu szansę na nowe życie?

Co ze starym i zużytym sprzętem AGD/RTV?

Sprzęt AGD/RTV zawiera substancje, które w powszechnym rozumieniu uznawane są za szkodliwe. Tymczasem w świetle nauki i technologii, ponad 90% tych składników da się ponownie wykorzystać do produkcji chociażby nowych urządzeń gospodarstwa domowego, żagli, mebli czy części do samochodów. Przetwarzaniem starych sprzętów zajmują się specjalne zakłady, w których urządzenia poddawane są procesom odzysku, recyklingu lub unieszkodliwiania.

Jeśli w naszej okolicy nie ma żadnego zakładu przetwarzania lub do organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużyty sprzęt możemy oddać na złom. Trzeba jednak sprawdzić, czy punkt złomu jest wpisany do rejestru zbierających zużyty sprzęt. Inną możliwością jest pozostawienie starego urządzenia w punkcie napraw sprzętu AGD/RTV. Dla wielu właścicieli takich warsztatów nasz sprzęt będzie kopalnią części zamiennych.

Niektóre stowarzyszenia lub instytucje organizują szeroko zakrojone akcje zbierania elektrośmieci, które mają walor nie tylko ekologiczny, ale również społeczny czy edukacyjny. Za zużyty sprzęt oferują wówczas konsumentom symboliczną sadzonkę lub kwiatek. Warto więc sprawdzić czy na terenie gminy będzie w najbliższym czasie organizowana podobna zbiórka zużytego sprzętu. To doskonała okazja, by pozbyć się zużytych baterii, świetlówek czy starego radia, a przy tym zrobić coś pożytecznego dla środowiska, radzi Wilczek z firmy SKOFF, która w procesie produkcji oświetlenia przywiązuje wagę do odpowiedzialność za środowisko i efektywne wykorzystanie zasobów.

Zużyty sprzęt AGD/RTV możemy:

  • oddać do punktu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
  • oddać do zakładu przetwarzania lub do organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
  • odstawić do punktu skupu złomu, pod warunkiem, że ten punkt jest wpisany do rejestru zbierających zużyty sprzęt;
  • odnieść do sklepu - przy okazji zakupu nowego urządzenia;
  • zostawić w punkcie napraw sprzętu AGD/RTV;
  • pozostawić na zbiórce zużytego sprzętu organizowanych przez instytucje i stowarzyszenia ekologiczne, magistraty miast czy hipermarkety.

źródło i zdjęcie: SKOFF

Dodano: 2011-05-16
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej