Rusza konkurs "Gmina przyszłości 2011"

Innowacyjność i efektywność energetyczna to główne zagadnienia towarzyszące tegorocznej i drugiej zarazem odsłonie konkursu "Gmina przyszłości". Konkurs jest organizowany przy strategicznym wsparciu paneuropejskiej inicjatywy Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE). Gminy mogą zgłaszać projekty w zakresie ochrony klimatu oraz edukacji lokalnej społeczności.

Tegoroczna edycja konkursu nawiązuje do głównych priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej dotyczących wzmocnienia zewnętrznej polityki energetycznej UE. Konkurs "Gmina Przyszłości" w 2011 r. ma na celu wyłonienie tych gmin, które już dziś realizują główne założenia polityki energetycznej Polski i UE poprzez wdrażanie i edukowanie na temat innowacyjnych, efektywnych i przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych.

Pierwsza edycja konkursu wyraźnie pokazała, że w Polsce jest wiele gmin, które inwestują w przyjazne środowisku i człowiekowi rozwiązania energetyczne oraz działają na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych, mówi Sylwester Śmigiel, Przewodniczący FREE. Mamy ambicję, by w kontekście polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, druga edycja konkursu odzwierciedlała nasze dążenie do poprawy jakości i komfortu życia mieszkańców oraz energetycznej modernizacji obszarów niezurbanizowanych, dodaje.

W konkursie mogą wziąć udział gminy miejskie, wiejskie oraz miejsko-wiejskie. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie projektu w przynajmniej jednej z dwóch kategorii:

  1. Innowacje dla klimatu - projekty wykorzystania innowacyjnych, przyjaznych środowisku i człowiekowi rozwiązań energetycznych, które już dziś wpisują się w politykę energetyczną Polski i Unii Europejskie.
  2. Promotor innowacji - gminy, które aktywnie edukują w zakresie budowania świadomości ekologicznej oraz wykorzystania innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych.

Innowacyjność oraz oryginalność zgłoszonych projektów oceni Kapituła konkursu, w skład której wejdą m.in.:

  • Sylwester Śmigiel - Przewodniczący Forum Rozwoju Efektywnej Energii,
  • dr inż. Arkadiusz Węglarz - Krajowa Agencja Poszanowania Energii,
  • dr Andrzej Hałasiewicz - Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • dr Filip Elżanowski - Uniwersytet Warszawski,
  • Bożena Wróblewska - Gaspol.

Do wyboru laureatów będą się mogli włączyć również internauci, głosując na stronie www.kibicujklimatowi.pl na najlepszą ich zdaniem gminę oraz zgłoszony przez nią projekt. Laureaci konkursu otrzymają tytuł "Gminy przyszłości 2011" oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 30 września  2011 r., pod adresem e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeń znajduje się na stronie www.kibicujklimatowi.pl. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w październiku 2011 r.

Laureaci konkursu oraz inne wyróżniające się projekty, zostaną opublikowane w "Rankingu dobrych praktyk", prezentującym godne naśladowania inicjatywy polskich gmin na rzecz ochrony klimatu, wpisujące się w realizację głównych założeń polityki energetycznej Polski i UE.

W 2010 r. w konkursie udział wzięło kilkadziesiąt gmin z całej Polski. Jury oceniało wówczas nadesłane projekty w dwóch kategoriach: Ekologia i Społeczeństwo. W kategorii Ekologia zwyciężyła Szczawnica (woj. małopolskie), a w kategorii Społeczeństwo, ex aequo zwyciężyły projekty zgłoszone przez gminę Bieliny (woj. świętokrzyskie) i Reszel (woj. warmińsko-mazurskie). Jury konkursu wyróżniło ponadto projekty zgłoszone przez gminy: Wisznice, Wierzchosławice, Jaworzno, Dzierzgoń, Słupsk, Sanok, Racibórz, Łapy, Rzeszów, Mściwojów, Grodzisk Mazowiecki i Przywidz.

Konkurs "Gmina przyszłości" to inicjatywa, której celem jest wyłonienie polskich gmin podejmujących aktywne działania na rzecz ochrony klimatu poprzez wdrażanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych oraz edukację na ten temat. Konkurs ma za zadanie zachęcać i aktywizować przedstawicieli gmin i lokalnych liderów do inicjowania proekologicznych działań w ich regionie. Ponadto ma zwrócić uwagę na ważną rolę polskich gmin w realizacji polityki energetycznej polski i Unii Europejskiej. Strategicznym partnerem konkursu od 2011 r. zostało Forum Rozwoju Efektywnej Energii FREE.

Forum Rozwoju Efektywnej Energii FREE jest częścią europejskiej inicjatywy wpisującej się w politykę Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2, przejścia na gospodarkę niskowęglową i poprawy warunków dla rozwoju obszarów wiejskich. Celem działań Forum FREE jest budowanie szerokiej koalicji społecznej oraz pobudzenie dyskusji wokół potrzeb energetycznych społeczności lokalnych.

Forum FREE ma zwrócić uwagę na ograniczony dostęp do nowoczesnych i efektywnych rozwiązań energetycznych na obszarach pozamiejskich w Polsce oraz uświadamiać, że poziom wykorzystania efektywnych źródeł energii jest niższy na terenach pozamiejskich, niż w dużych aglomeracjach. Zadaniem Forum FREE jest ponadto edukowanie ludności na obszarach niezurbanizowanych w zakresie efektywnych, bezpiecznych i czystych rozwiązań energetycznych oraz wspieranie rozwoju tego typu innowacyjnych rozwiązań na terenach pozamiejskich.

źródło: Onboard.pl
zdjęcie: PolskieKrajobrazy.pl - fotograficzny przewodnik po Polsce

Dodano: 2011-06-16
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej