"Zrównoważone Budownictwo i Gospodarka Przestrzenna" tematem konferencji

Ekologiczne budownictwo i zielone technologie - czy da się funkcjonować bez nich? Czy firmy i decydenci polityczni mogą nie myśleć w "zielonych" i "zrównoważonych" kategoriach? Słoma, kukurydza i glina - innowacyjne materiały budowlane przyszłości? Dom pasywny i dom samowystarczalny energetycznie - mieszkanie przyszłości czy niszowe zjawisko? Biomasa, biogaz i energia słoneczna - droga do samowystarczalności energetycznej regionów?

"Zrównoważone budownictwo i efektywność energetyczna - wyzwania i szanse w kontekście gospodarczym i polityki planowania przestrzennego" to temat Debaty Gospodarczej organizowanej przez Agencję Współpracy Gospodarczej Dolnej Austrii. Spotkanie to odbędzie się 1 lipca 2011 r. w Warszawie.

Austriackie przedsiębiorstwa i instytucje badawcze z zakresu ekologicznego budownictwa i zielonych technologii należą do światowej czołówki. Ekologiczne technologie stanowią ważną gałąź austriackiej, a także i polskiej gospodarki. Dolna Austria - region wokół Wiednia i największy land austriacki - zalicza się do najbardziej innowacyjnych regionów Europy i za swą innowacyjną strategię został wielokrotnie wyróżniony przez Unię Europejską.

Dolna Austria stawia na odnawialne energie i dąży do podwojenia udziału odnawialnej energii w bilansie energetycznym do roku 2020 (z dzisiejszych 23% na
50% całkowitej zużytej energii). Dolna Austria to region, który jest liderem, jeśli chodzi o liczbę wybudowanych jedno- i dwurodzinnych domów pasywnych. W przyszłości budynek pasywny będzie stanowił standard w budownictwie nowych obiektów. Oznaczać to będzie oszczędność energii rzędu 90%.

Standard domów niskoenergetycznych w modernizowanych budynkach to kolejny jasno zdefiniowany cel budownictwa zrównoważonego. Ogromny potencjał niesie ze sobą budownictwo użytkowe, a land Dolna Austria budując własne niskoenergetyczne biurowce stał się prekursorem tego trendu. Efektywność energetyczna w nowych i modernizowanych budynkach, a także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii stanowi jeden z głównych obszarów działalności ecoplus - Agencji Rozwoju Regionalnego Dolnej Austrii. Klaster Bau.Energie.Umwelt Cluster z ponad 200 zrzeszonymi przedsiębiorstwami inicjuje w tym zakresie szereg innowacyjnych projektów i działań.

Podczas Debaty Gospodarczej poruszone będą tematy:

 • Budownictwo, energia i infrastruktura - trendy i perspektywy w Polsce.
 • Nowe technologie w zakresie budownictwa i modernizacji: case studies z Dolnej Austrii.
 • Regional Energy Concept - a Pilot Project: realizacja regionalnych i komunalnych strategii energetycznych jako wkład do rozwoju regionalnego.

Dolnoaustriackie firmy, które wezmą udział w debacie to:

 • Bene - meble biurowe i wyposażenie biura,
 • Doka Polska - Prekursorzy technologii deskowań,
 • Innovation und Technik - IUT - Instalacje przeróbki odpadów,
 • Murexin Polska - technologie budowlane i ekologiczne materiały budowlane,
 • Biogest Energie- und Wassertechnik - Biogazownie,
 • HT&T - Hygienic Testing, GMP Services & Technology,
 • KWI Consultants - rozwiązania energetyczne i inżynieria,
 • Polytechnik Luft- und Feuerungstechnik - Energia elektryczna i cieplna z biomasy

Szczegóły na stronie organizatora - ecoplus.

źródło: Agencja Współpracy Gospodarczej Dolnej Austrii
zdjęcie: Aneta Sadlik

Dodano: 2011-06-22
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej