Milionowe dotacje na wsparcie zielonej energetyki i inteligentnych sieci

Z końcem roku ma pojawić się nowa pula dotacji dla firm, którą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie wspierał zieloną energetykę i inteligentne sieci energetyczne. 320 mln złotych ma być rozdysponowane do 2018 r., a pierwszy konkurs dla chętnych na dotacje ma być ogłoszony jeszcze w tym roku. Mimo, iż kwoty te mają być wykorzystane przez przedsiębiorców, to efektami inwestycji powinny zainteresować się także osoby prywatne.

Głównym założeniem przyjętego właśnie przez NFOŚiGW programu wsparcia budowy w Polsce inteligentnych sieci energetycznych jest instalacja w gospodarstwach domowych, firmach i budynkach użyteczności publicznej systemów, które pozwolą na zarządzania zużyciem energii.

W ich skład będą wchodzić inteligentne liczniki monitorujące zużycie oraz małe, domowe instalacje do produkcji energii odnawialnej (np. wiatraki, kolektory słoneczne). Dzięki temu poza godzinami szczytu budynek może być zasilany właśnie ze źródeł odnawialnych. Decyzję o tym, czy korzystać z własnej produkcji energii, czy też pobierać ją z sieci, będzie podejmował automatycznie licznik.

Przyjęty program może nas przybliżyć do idei prosumenta, czyli bycia jednocześnie producentem i konsumentem energii - tłumaczy Jan Rączka, prezes NFOŚiGW.

Dodaje, że dzięki budowie takich instalacji roczne wydatki za korzystanie z energii elektrycznej, ciepła i gazu mogą się obniżyć nawet o 10 proc. Jak wynika z założeń programu, do 2018 r. ma powstać kilkadziesiąt tysięcy takich punktów. NFOŚiGW przeznaczył 150 mln zł na zakup inteligentnych liczników. Natomiast 170 mln zł ma pójść na budowę odnawialnych źródeł energii, urządzeń magazynujących energię oraz na wymianę oświetlenia na energooszczędne.

Program wdrażania inteligentnych sieci energetycznych to przykład inicjatywy, na której skorzystać będą mogli wszyscy. Przewidziane w programie działania przyniosą korzyści zarówno dla konsumentów, jak i dla przedsiębiorstw energetycznych. Jego efektem będzie nie tylko spadek zużycia energii, ale także usprawnienie działania całego systemu energetycznego - ocenia Szymon Żółciński z firmy doradczej Accreo Taxand.

Zastrzega jednak, że aby ten efekt został osiągnięty, muszą ze sobą współpracować przedsiębiorcy, samorządy oraz konsumenci. Udział tych ostatnich będzie szczególnie ważny, bo to właśnie w ich domach mają być instalowane inteligentne liczniki.

Dotacje na wsparcie zielonej energetyki i inteligentnych sieci będą wynosiły 30 proc. kosztów inwestycji lub 70 proc. wydatków na działania edukacyjne. Minimalna wartość projektu to - w zależności od jego rodzaju - od 200 tys. zł do 5 mln zł.

źródło: gazetaprawna.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Dodano: 2011-07-04
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej