System Zielonych Inwestycji dotuje projekty termomodernizacyjne

Pod koniec czerwca br. ruszył nabór wniosków w konkursie NFOŚiGW pn. "Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej". Dotyczy on dofinansowania projektów termomodernizacyjnych dla jednostek samorządowych.

W konkursie beneficjenci mogą otrzymać w formie dotacji środki o wartości sięgającej 30% kosztów projektów termomodernizacyjnych. Nabór wniosków w ramach "Systemu Zielonych Inwestycji" dotującego projekty termomodernizacyjne potrwa do 21 lipca br. Minimalny koszt projektów termomodernizacyjnych zgłaszanych we wnioskach to 2 mln zł, a w przypadku tzw. projektów grupowych - 5 mln zł.

Na dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych w obecnej edycji konkursu NFOŚiGW może przeznaczyć w sumie 50 mln zł, które są zgromadzone na tzw. Rachunku klimatycznym. Jest on realizowany w ramach tzw. Systemu Zielonych Inwestycji (GIS), a środki pochodzą ze sprzedaży przez Polskę nadwyżek uprawnień do emisji CO2 (jednostek AAU) przyznanych naszemu krajowi na podstawie Protokołu z Kioto.

W ramach wnioskowanych projektów można ująć działania zakładające m.in. modernizację systemów grzewczych, okien i drzwi, docieplenia ścian, montaż klimatyzacji czy rekuperacji, instalację kolektorów słonecznych czy pomp ciepła, a także montaż energooszczędnego oświetlenia.

Według Funduszu kompleksowa implementacja powyższych działań może zaowocować zmniejszeniem rachunków za energię w budynkach zarządzanych przez samorządy nawet o 1/3. Dodatkowo aplikanci mogą ubiegać się w NFOŚiGW o dodatkowe środki w postaci niskooprocentowanych pożyczek.

źródło: gramwzielone.pl
zdjęcie: www.chemiabudowlana.info

Dodano: 2011-07-05
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej