Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Proekologiczny budynek z certyfikatem LEED powstaje w Łodzi

Spółka Fabryka Biznesu jest w trakcie budowania centrum handlowego "Sukcesja" w Łodzi. Inwestor zamierza uczynić ze swojej sztandarowej inwestycji wiodący pod względem ekologicznym tego typu obiekt w regionie łódzkim i pierwszy z certyfikatem LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). "Proekologiczne i energooszczędne rozwiązania to jedne z priorytetów naszego projektu" mówi Krzysztof Apostolidis, prezes Fabryki Biznesu. "Centrum przyjazne dla środowiska będzie również przyjazne i dla klientów, i dla najemców, a to dla nas kluczowa kwestia. W pełni identyfikujemy się zresztą z ideą budownictwa zrównoważonego, uznając ją za powinność nowoczesnych deweloperów w branży nieruchomości komercyjnych" dodaje.

Jak wynika z danych World Green Building Council (Światowego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego), budynki w krajach europejskich, w tym w Polsce, zużywają około 40 proc. całkowitej energii elektrycznej, będąc jednocześnie największymi eminentami gazów cieplarnianych. Także centra handlowe, których wciąż przecież przybywa, dokładają do tego swoją ?cegiełkę? zauważa inwestor.

Wbrew pozorom ekologia idzie tutaj w parze z ekonomią, ponieważ proekologiczne budynki przynoszą szereg oszczędności, choćby energii elektrycznej i cieplnej oraz wody. ?Zielone? rozwiązania procentują więc w dłuższej perspektywie" dodaje K. Apostolidis.

Proekologiczny budynek z certyfikatem LEED jaki powstaje w Łodzi, zakłada m.in. zastosowanie kolektorów słonecznych, ledowego oświetlenia, systemu schładzania adiabatycznego (pozwalającego obniżyć temperaturę powietrza wentylacyjnego bez konieczności pracy agregatów czy chłodnic), systemu rekuperacji z pompami ciepła i szarej wody do celów sanitarnych. Z kolei nowoczesny system BMS (Building Management Systems) zapewni nie tylko funkcjonalność, komfort i bezpieczeństwo, ale też umożliwi precyzyjnie określenie potrzeb zużycia mediów i rozliczania najemców.

Odpowiednio dobrane materiały przyczynią się do poprawy jakości powietrza we wnętrzach, a atrakcyjne zagospodarowanie otoczenia z terenami zielonymi diametralnie zmieni rejon miasta. Mimo położenia blisko ścisłego centrum i strategicznych dróg, ten fragment Łodzi należy bowiem do najbardziej zaniedbanych.

Zamierzenia inwestora docenił zresztą łódzki Urząd Marszałkowski, uznając "Sukcesję? za projekt kluczowy dla regionu i przyznając dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego ?na odnowę obszarów miejskich?.

źródło i zdjęcie: finanse.wp.pl

Dodano: 2011-07-07
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej