Czy plan redukcji emisji CO2 będzie korzystny dla Polski?

Według ekspertów wątpliwa jest słuszność głosowania Polski przeciw możliwości zwiększenia redukcji emisji gazów cieplarnianych ponad zaplanowany poziom. Według BuildDesk Polska oraz Rockwool Polska wzrost efektywności energetycznej budynków ograniczy emisję CO2.

Zdaniem polskich przedstawicieli w Unii Europejskiej, proponowany przez Komisję Europejską plan redukcji emisji CO2 do 2050 r. jest niekorzystny dla gospodarki Unii, w tym Polski. Eksperci natomiast przypominają, że w ostatnich 20 latach Polska dokonała w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych skoku o 30 procent, podwajając w tym czasie PKB.

Żaden kraj UE nie ma takich osiągnięć. Jednak zwiększenie celów redukcyjnych może prowadzić do wzrostu cen energii i obniżenia konkurencyjności unijnej gospodarki. W konsekwencji całego procesu możne nastąpić przeniesienie produkcji, a tym samym także i samej emisji CO2 z Europy na Daleki Wschód. Czy obawy Polski związane z realizacją postulatów KE są uzasadnione?

Zdaniem Piotra Pawlaka, Dyrektora Zarządzającego BuildDesk Polska warto pokusić się o redukcję emisji CO2 nie tylko w obszarze przemysłu, ale także w sektorze budownictwa, gdzie mamy niedoszacowany potencjał oszczędności.

Polska argumentuje, że zwiększenie redukcji emisji CO2 może doprowadzić m.in. do wzrostu cen energii. W Europejskim Systemie Handlu Emisjami (ETS) można by uwzględnić tzw. "domestic offset", dzięki czemu ograniczanie emisji w innych sektorach (dzięki energooszczędnym budynkom) zwiększałoby pulę dostępną dla przemysłu. Polska mogłaby skutecznie zabiegać o takie rozwiązanie, pokazując, że dąży do realizacji ograniczenia emisji CO2, ale w sposób rozważny, by było to korzystne dla gospodarki i obywateli.

Obecne wydatki Polaków na pokrycie kosztów mieszkania, w tym ogrzewanie i energię elektryczną, oscylują na poziomie od 15 do 23 proc., czyli jednym z najwyższych w Europie, mimo iż powierzchnia mieszkalna przypadająca w Polsce na osobę jest jedną z najmniejszych.

To pokazuje skalę zaniedbań, ale i możliwości. Warto zatem skierować nasze działania w kierunku intensywnej i przemyślanej polityki promocji efektywności energetycznej wśród budujących i modernizujących domy. Pozwoli to na relatywne zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa kopalne i tym samym mniejszą emisję gazów, a jednocześnie ograniczy wydatki gospodarstw domowych i przyczyni się do trwałego zmniejszenia obszarów ubóstwa energetycznego, dotykającego wielu Polaków i Europejczyków, mówi Maria Dreger, Kierownik działu Norm i Standardów Rockwool Polska.

Niewiele osób ma świadomość, że w każdym domu występują bardzo duże straty energii, związane przede wszystkim ze stratami ciepła przez przenikanie. Jest to ponad 65 proc. całkowitych strat cieplnych w budynkach. Oznacza to z kolei dominujący, ponad 80-procentowy, udział energii zużywanej na ogrzewanie budynku w całkowitym zapotrzebowaniu na energię.

Przy podejmowaniu istotnych decyzji największym ograniczeniem jest brak świadomości, gdzie rzeczywiście powinno się poszukiwać wymiernych oszczędności i tym samym zmniejszenia emisji CO2, uwzględniając jednocześnie zawirowania w strefie euro, kłopoty infrastruktury energetycznej czy problemy społeczne.

źródło: BildDesk
zdjęcie: Ekopal

Dodano: 2011-07-26
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej