Przyjdź na konferencję PLGBC z okazji Światowego Tygodnia Budownictwa Ekologicznego

Światowy Tydzień Budownictwa Ekologicznego to coroczne wydarzenie organizowane przez Światowe Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (WorldGBC). Impreza ma za zadanie przekazać kluczowe wiadomości na temat rozwoju zielonego budownictwa, zyskiwać nowych słuchaczy oraz tworzyć platformę informacyjną zwiększającą wpływ i zasięg globalny idei. W związku z tym dla wszystkich zainteresowanych tematem, 20 września 2011 r. w Warszawie, organizowana jest konferencja.

Organizatorzy tegorocznego World Green Building Week, którego hasłem jest "Zielony budynek w nowej zielonej gospodarce", spodziewają się udziału w tej imprezie ponad 50 krajów. Z tej okazji Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego - Polish Green Building Council PLGBC zaprasza do udziału w bezpłatnej konferencji prasowej dnia 20 września br. w godz. 14:00-16:30. Spotkanie będzie miało miejsce w budynku Krajowej Izby Gospodarczej, przy ul. Trębackiej 4 w Warszawie.

Podczas krótkiej prezentacji omówione będzie znaczenie budownictwa ekologicznego. Zaprezentowane zostaną także działania PLGBC oraz innych organizacji GBC zrzeszonych w WorldGBC, które starają się uczynić budynki bardziej bezpieczne dla naszego zdrowia, a także przyjazne dla środowiska i kieszeni.

Wśród uczestników panelu będą m.in.:

 • Rafal Schurma - Założyciel i Prezydent PLGBC,
 • Dominika Czerwińska - World GBC,
 • Dariusz Stasik - WPIP,
 • moderator panelu Elżbieta Wrzecionkowska - Warsaw Voice.

Potwierdzenie udziału w konferencji w ramach Światowego Tygodnia Budownictwa Ekologicznego: mailowo - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie pod numerem 12 296 49 28.

Czym jest "zielona gospodarka"?

Wzmacnia się na świecie trend odejścia od tradycyjnego modelu gospodarki w kierunku "zielonej gospodarki", choć:

 • budownictwo w wielu krajach nie wydobrzało jeszcze całkowicie po ostatnich kryzysach gospodarczych;
 • geopolityczne wpływy powodują gwałtowne wahania cen paliw kopalnych;
 • zwiększenie dobrobytu w krajach rozwijających się zwiększa zapotrzebowanie na zasoby naturalne;
 • zmiana klimatu - skutkiem czego są liczne susze, tornada, tsunami, trzęsienia ziemi - wymagają nowych sposobów działania.

Skupienie WGBW na zielonych budynkach w nowej zielonej gospodarce ma na celu podkreślenie kluczowej roli, jaką ma promowanie zrównoważonego rozwoju i redukca emisji dwutlenku węgla w odbudowie naszej gospodarki i tworzeniu zielonych miejsc pracy.

Przebudowa naszej gospodarki i tworzenie zielonych miejsc pracy

Tworzenie nowych miejsc pracy

Zgodnie z Natural Resources Defense Council, w Stanach Zjednoczonych każdy 1 mln USD zainwestowany w efektywność energetyczną budynku tworzy pięć bezpośrednich miejsc pracy, pięć pośrednich miejsc pracy. (np. modernizowany biurowiec generuje miejsca pracy dla wielu podwykonawców i inżynierów pracujących w budynku (bezpośrednie miejsca pracy) i dostawców materiałów (pośrednie miejsca pracy).

W Wielkiej Brytanii istnieje potrzeba zmodernizowania 26 milionów istniejących domów, które zaliczane są do najbardziej energochłonnych w Europie. Szacuje się, że wprowadzenie programu modernizacji może stworzyć w regionie jedno miejsce pracy na każde dziesięć domów

 • Oszczędność pieniędzy

Bardziej efektywne budynki są tańsze w obsłudze. California Energy Commission szacuje, że w latach 1970 - 2003 budynki efektywne energetycznie zaoszczędziły mieszkańcom Kalifornii 56 miliardów i zaoszczędzą kolejne 23 miliardy do 2013 r.

 • Niższe koszty infrastruktury

Zielone budynki wymagają mniej energii i mniej wody niż standardowe budynki, produkują także mniej ścieków. W rezultacie, ekologiczne budynki w bardziej ograniczonym stopniu korzystają z infrastruktury komunalnej, miasto oszczędza na chociażby oczyszczaniu ścieków.

Promowanie zrównoważonego rozwoju

 • Zdrowie

Zielone budynki są zdrowsze do zamieszkiwania, pracy i zabawy. Lepsza jakość środowiska wewnętrznego powoduje szereg korzyści, w tym zwiększenie produktywności pracowników, szybsze leczenie w szpitalach, dzieci w szkołach osiągają lepsze wyniki w nauce. Tworzenie zielonych budynków w krajach rozwijających się może zmniejszyć o 11% zgony ludzi spowodowane złym stanem powietrza w pomieszczeniach.

 • Dostęp do energii

W krajach, w których wyzwaniem jest dostarczenie wystarczającej ilości energii wszystkim sektorom gospodarki, zmniejszenie zużycia energii przez budynki może wpłynąć na zwiększenie dostępności energii dla innych dziedzin, np. przemysłu. Zielone budynki, które korzystają z alternatywnych źródeł energii np. energii słonecznej, fotowoltaicznej, systemów energetycznych dzielnicy mogą zwiększyć dostęp do energii dla każdego.

 • Ochrona zasobów

Wielokryterialne systemy oceny budynku wspierają ochronę zasobów i ekosystemów poprzez promowanie efektywnego wykorzystania materiałów budowlanych, redukcje odpadów i ochronę otaczającego środowiska naturalnego.

Redukcja emisji dwutlenku węgla

 • Rola budynków w redukcji emisji CO2

Program Ochrony Środowiska ONZ twierdzi, że żaden inny sektor nie ma tak dużego wpływu na możliwość ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Badania wykazały, że wprowadzenie systemów energooszczędnych jest w stanie zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć emisje dwutlenku węgla.

 • Minimalizacja emisji pomaga gospodarce

Istnieją również silne argumenty ekonomiczne przemawiające za zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla. W Wielkiej Brytanii raport ekonomisty Lord Sterna wykazał, że choć polityka przeciwdziałania zmianom klimatycznym będzie podnosić ogólne koszty na PKB, koszty te byłyby znacznie wyższe gdyby zaniechać wszelkich działań. Stern stwierdził, że globalne koszty zmian klimatycznych mogą wynieść od 5% do 20% PKB rocznie, jeżeli zaś będziemy działać skutecznie na arenie międzynarodowej, szacuje się je na poziomie około 1% PKB w 2050 r.

Warto wspomnieć, że w czerwcu 2012 r., Rio de Janeiro będzie gospodarzem Szczytu Ziemi inaczej zwanego "Rio+20", nazwanego tak z okazji 20-lecia pierwszego Szczytu Ziemi ONZ w sprawie zrównoważonego rozwoju, które miało miejsce w Rio de Janeiro 20 lat temu. Dlatego też tematem WGBW jest "Zielony budynek w nowej zielonej gospodarce". Światowy Tydzień Budownictwa Ekologicznego będzie częścią serii wydarzeń GBC "Road to Rio".

źródło: PLGBC

Dodano: 2011-08-31
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej