Proekologiczna kampania ?Energicznie chroń środowisko?

Program "Energicznie chroń środowisko" ma na celu zaangażowanie społeczeństwa w zbiórkę i recykling zużytego sprzętu RTV i AGD.

Adresatami akcji "Energicznie chroń środowisko" są wszyscy, którzy nie wiedzą, co zrobić z elektrozłomem trzymanym w domach, a chcą się go pozbyć w prawidłowy sposób - zgodnie z prawem, nie szkodząc jednocześnie środowisku.

Ważnym celem kampanii jest również rozbudzenie świadomości, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie jest bezwartościowym śmieciem. Wysłużone urządzenia, wyrzucone na wysypisko, zatrują i oszpecą środowisko. Poddane recyklingowi - przyczynią się do znacznych oszczędności. Części, z których są zbudowane, można odzyskać i wykorzystać na nowo w przemyśle. Przewody i płytki miedziane, rzadkie metale, tworzywa sztuczne, szkło, związki chemiczne znajdujące się w bateriach to cenne elementy i surowce, które czeka drugie życie w nowych urządzeniach.

Pomysłodawcą kampanii "Energicznie chroń środowisko" jest spółka KGHM Ecoren z Lubina, której wszystkie działania mają charakter proekologiczny. Firma zajmuje się pozyskiwaniem metali i związków metali z odpadów przemysłowych, m.in. z kwaśnych roztworów pomiedziowych oraz z ceglanej wymurówki, produkuje również kruszywa drogowe z żużlu pohutniczego. Wśród swoich pracowników spółka organizuje akcję zbierania zużytych baterii.

Najnowszą proekologiczną inwestycją KGHM Ecoren jest uruchomienie zakładu przetwarzania elektroodpadów w Rynarcicach k. Lubina. Nowoczesna linia produkcyjna będzie przetwarzać 7 ton zużytego sprzętu na godzinę, czyli 12 tys. ton rocznie. W procesie przeróbki ze starego sprzętu RTV i AGD odzyskiwane będą różne cenne frakcje: od złomu stalowego żelaznego oraz złomu nierdzewnego, przez kable i przewody miedziowe w otulinie plastikowej, całą paletę płytek drukowanych, po złom aluminiowy i miedziany oraz plastiki: PCV, PP i PE. Inwestycja KGHM Ecoren w Rynarcicach zbliży Polskę do realizacji unijnej dyrektywy, nakazującej zebranie w ciągu roku 4 kg elektrozłomu w przeliczeniu na jednego obywatela.

Szczegółowe informacje na temat kampanii na stronie www.elektroodpady.ecoren.pl.

 

Dodano: 2009-10-27
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej