Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Zalety domów szkieletowych

Dom o konstrukcji szkieletowej trudno odróżnić od budynku postawionego z pomocą tradycyjnej technologii murowanej - obu można nadać podobną formę architektoniczną i wykończyć w praktycznie jednakowy sposób. Jeszcze kilka lat temu, porównując obie metody, można było znaleźć tyle samo zalet co wad. Obecnie budownictwo szkieletowe, ze względu na szybkość wykonania, wysokie parametry energooszczędne czy trwałość, wyróżnia się na tle tradycyjnej, murowanej zabudowy jednorodzinnej.

Krótki czas budowy domu szkieletowego

Obecnie, kiedy zdecydowana większość domów jednorodzinnych powstaje za pieniądze z kredytów, inwestorzy szukają rozwiązań skracających czas budowy, przy jednoczesnym zachowaniu parametrów związanych z energooszczędnością i trwałością.

Konkurencja, dostosowanie jakości produktów do norm europejskich czy wzrost wymagań inwestorów - to tylko niektóre czynniki determinujące zmiany na rynku materiałów i usług budowlanych związanych z budownictwem szkieletowym.

Rozwiązania, które proponujemy, są z powodzeniem stosowane nie tylko w znanej z ekologicznego stylu życia Skandynawii - głównie ze względu na ich energooszczędność, trwałość, ale i neutralność względem środowiska, mówi Sylwester Jankowski, Prezes Zarządu Tektum. Do budowy domu szkieletowego wykorzystujemy przygotowane odpowiednio wcześniej w fabryce gotowe moduły. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, na budynek w stanie deweloperskim czekamy tylko 3 miesiące, dodaje Jankowski.

Cechy termiczne i akustyczne domów szkieletowych

Wzrastające koszty energii sprawiają, że coraz bardziej popularne stają się technologie pozwalające ograniczyć koszty ogrzewania domu. Największym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania gwarantujące w przyszłości niskie rachunki za energię czy paliwa. Dom szkieletowy jest tańszy w utrzymaniu od budynku murowanego. Dzięki specjalnej konstrukcji ścian, charakteryzujących się współczynnikiem ciepła na poziomie 0,17 KW/m2, średni koszt utrzymania domu modułowego jest o 70% niższy od murowanego, w przypadku którego współczynnik ciepła wynosi 0,30 KW/m2. Dla uzyskania podobnych parametrów w technologii murowanej, trzeba by budować ściany o grubości 45-50 cm, co wpływałoby na zmniejszenie powierzchni użytkowej domu.

Drewno, mimo iż ma słabszą zdolność do akumulacji ciepła, szybko się nagrzewa do odpowiedniej temperatury, posiadając przy tym naturalne zdolności termoizolacyjne. Ściany są wentylowane dzięki zastosowaniu szczeliny wentylacyjnej. Dodatkowo podwójna izolacja z wysokiej jakości wełny mineralnej sprawia, że cała konstrukcja ma wysokie parametry energetyczne. Wełna mineralna zapobiega stratom ciepła, tłumiąc dodatkowo hałasy dobiegające z otoczenia, mówi Maciej Wojniłowicz, dyrektor techniczny w firmie Tektum.

Trwałość konstrukcji szkieletowej

Trwałość konstrukcji szkieletowych szacowana jest nawet na około 300 lat. Właściwie użytkowane domy mogą w doskonałym stanie służyć wielu pokoleniom, pod warunkiem, że zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. Drewno, jako surowiec naturalny, ma wyjątkowe cechy ekologiczne: jest zdrowe, dzięki czemu stwarza niepowtarzalny mikroklimat. Po poddaniu właściwej obróbce staje się bardziej wytrzymałe i elastyczne. Do dziś pozostaje materiałem nowoczesnym, głównie ze względu na wydłużony proces starzenia.

W wielu regionach świata, drewno zachowuje pozycję podstawowego materiału budowlanego. Skandynawskie drewno jest lepsze od polskiego, ponieważ dojrzewa w zimnym i suchym klimacie. Jego wilgotność wynosi jedynie 16-18%. Połączone mocnymi gwoździami, kotwami, zachowuje wymaganą trwałość. Eliminuje praktycznie zagrożenie ogniowe. W sytuacji przypadkowego wywołania pożaru charakteryzuje się nawet 45-minutową odporność ogniową, podkreśla Wojniłowicz

Organizacja budowy domu szkieletowego

Budowę domu szkieletowego można prowadzić o każdej porze roku - nawet zimą. Konstrukcję wznosi się w oparciu o przygotowane wcześniej w fabryce moduły. Ich transport na plac budowy jest tańszy, łatwiej się nimi manipuluje, a składowanie i przygotowywanie do montażu praktycznie nie niszczy terenu wokół domu. Sprawniej przebiega także wykończenie domu wewnątrz oraz rozprowadzenie instalacji. Ze względu na mocny fundament i konstrukcję, dom szkieletowy nie kojarzy się z domkiem letniskowym, a z solidną zabudową jednorodzinną.

źródło o zdjęcie: Tektum Sp. z.o.o.

Dodano: 2011-10-27
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej