Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Prawidłowe wykonanie obróbki komina

Na dachu każdego domu znajduje się przynajmniej jeden komin, który przechodzi przez jego połać. Jeśli dach zaczyna przeciekać, to właśnie to miejsce jest najbardziej podejrzane. Z tego względu należy je szczelnie zabezpieczyć obróbką kominową. W przypadku jej niewłaściwego wykonania lub zastosowania materiałów wątpliwej jakości, komin może być przyczyną wielu kłopotów. Może dojść do zawilgocenia termoizolacji czy konstrukcji dachowej.

Obróbka komina to nieodłączny element każdego dachu, dlatego powinna być starannie wykonana. Jednak podczas uszczelniania miejsc przejścia komina przez dach, często popełniane są rozmaite błędy. A te z kolei skutkują przeciekami. Aby do nich nie doszło, warto poświęcić temu detalowi więcej uwagi.

Łączenie komina z membraną i dachówkami

Należy pamiętać, że wykonanie tego elementu wymaga od fachowców zarówno wiedzy i praktyki, jak i staranności. Przed rozpoczęciem właściwych prac, trzeba odpowiednio wykończyć warstwę wstępnego krycia pod kominem (membrana). Aby komin był porządnie uszczelniony, powinno się w odpowiedni sposób połączyć go z membraną (przy dachu z dachówek). Połączenie to polega na wywinięciu membrany i szczelnym przyklejeniu jej do komina specjalnym rodzajem taśmy. Najważniejsze, aby obróbka komina przebiegała zgodnie z kierunkiem spływania wody opadowej. Dlatego najpierw wywijamy pas membrany przed kominem, następnie po jego bokach, a na końcu zaś za kominem, radzi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Podczas mocowania łat i dachówek trzeba wziąć pod uwagę, że komin wraz z dachem nie jest sztywną konstrukcją, ale cały czas pracuje (elementy te w sposób niewidoczny zmieniają położenie względem siebie). Z tego względu wskazane jest zostawienie niewielkich odstępów między łatami a kominem, jak również pomiędzy dachówkami a kominem.

Materiały do obróbki komina

Po dokładnym uszczelnieniu warstwy wstępnego krycia oraz zamocowaniu łat i pokryciu dachówkami miejsc przy kominie, możemy rozpocząć następny etap prac - czyli obróbkę kominową. Można ją wykonać na kilka sposobów: używając tradycyjnych materiałów (blachy stalowej powlekanej, aluminiowej, ołowianej lub cynkowej) lub przy użyciu wszelkiego rodzaju taśm rolowanych z warstwą klejącą. Jeśli chodzi o obróbkę tego elementu, to bardzo ważna jest jakość i trwałość materiałów, które stosujemy. Długa żywotność cechuje obróbki z blach odpornych na korozję. Jednak coraz częściej stosuje się nowoczesne taśmy specjalistyczne z warstwami klejącymi. Zastosowanie ich nie tylko znacznie skraca czas wykonania obróbek i nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi, ale też zapewnia wysoką jakość i trwałość obróbki, mówi Skibiński.

Uszczelnianie komina taśmą klejącą

Jeśli obróbka komina połączona jest na sztywno z połacią dachu, wówczas może dojść do powstania nieszczelności. Dlatego należy wziąć pod uwagę, że obróbki mogą przemieszczać się względem komina i więźby dachowej. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnej obróbki z blachy są specjalistyczne, idealnie dopasowujące się taśmy klejące. W naszej ofercie posiadamy taką właśnie taśmę (Easy-Form?, Klöber), która znajduje zastosowanie przy wszelkiego rodzaju uszczelnieniach i połączeniach w obrębie dachu. Wysoką trwałość tego produktu zapewnia aluminium z powłoką akrylową i klejem butylowym. Gwarantuje to bardzo dobrą przyczepność i wysoką elastyczność - do 60%, dzięki którym taśma dopasowuje się do każdego podłoża, mówi Skibiński.

Montaż taśmy klejącej wokół komina

Montaż taśmy wokół komina jest prosty i nie wymaga używania zbyt wielu narzędzi. Podczas mocowania wystarczy mieć pod ręką rolkę dociskającą, nożyce i miarkę - to wystarczy. Rozpoczynając montaż, miejmy na uwadze, że przy obróbce obowiązuje zasada układania od dołu. A więc najpierw należy uszczelnić dół komina, następnie jego boki, a na końcu układa się czwarty pas obróbki, za kominem. Taśmę wyklejamy tak, aby jedną połową szerokości była na kominie, a drugą na dachówkach.

Aby tył komina był dodatkowo zabezpieczony przed wdmuchiwaniem śniegu i deszczu pod pokrycie, warto wykonać na samej krawędzi taśmy małe nacięcie. W tym miejscu powinna być sklejona tak, by miała podwójną szerokość. Pozwoli to na wpuszczenie jej pod dachówki, znajdujące się powyżej komina. Przy układaniu koniecznie trzeba zwrócić uwagę, by miejsce klejenia było umieszczone w kierunku spływu wody opadowej. Po ułożeniu taśmy, osłaniamy ją listwami z blachy.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że podstawowe zadanie obróbki to ochrona komina przed wodą opadową, nie zaś tylko zamaskowanie styku pokrycia ze ścianami komina. Z tego względu dosyć często popełniane są błędy. Starajmy się za wszelką cenę ich uniknąć, a wtedy nasz dach będzie bezproblemowy, trwały i co najważniejsze - suchy.

źródło i zdjęcia: O Klöber-HPi

Dodano: 2011-11-08
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej