Polacy nie chcą kupować zielonej energii

Vattenfall proponuje klientom indywidualnym produkt "ekologicznie", gdzie jest dwukrotnie więcej zielonej energii niż wymaga prawo. Jednak tę ofertę wybrało niespełna 200 klientów tej firmy ( z ok. 1 mln).

Klienci Vattenfall Sales Poland (spółki obrotu energią z grupy Vattenfall), wybierający produkt "ekologicznie" kupują dwa razy więcej energii ze źródeł odnawialnych niż inni odbiorcy. Odbiorcy dostają także gwarancję, że do 31 maja 2010 r. nie ulegną zmianie ceny energii w tej ofercie.

Podpisanie umowy na produkt "ekologicznie" odbywa się za pośrednictwem internetu. Klient otrzymuje rachunki w wersji elektronicznej i płaci je przez internet. Odbiorca, który skorzysta z tej oferty, otrzymuje certyfikat ekologicznego klienta Vattenfall.

Produkt "ekologicznie" dopiero się rozwija. Firma Vattenfall chciałaby w przyszłości oferować produkt, gdzie 100 proc. energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych, jednak dzisiaj różnica cen pomiędzy energią ze źródeł konwencjonalnych a zieloną energią jest na tyle istotna, że mogłaby być barierą dla klientów, mówi Grzegorz Lot, dyrektor sprzedaży i marketingu Vattenfall Sales Poland.

W Skandynawii oraz Niemczech podobne produkty są coraz bardziej popularne i coraz więcej klientów zwraca uwagę na aspekty ekologiczne.

W przypadku całodobowej ceny energii, w produkcie "ekologicznie" za 1 kWh odbiorca musi zapłacić 0,3468 zł. W przypadku produktu "klasycznie", także z oferty Vattenfall Sales Poland, gdzie udział zielonej energii jest na "normalnym" poziomie, cena całodobowa energii wynosi 0,3176 zł.

Według wyliczeń Grzegorza Lota, odbiorca o rocznym zużyciu na poziomie ok. 2 MWh, który wybierze produkt z większą ilością zielonej energii, zapłaci w skali roku ok. 60 zł więcej, niż klient ze standardową umową. Stąd też niewielkie zainteresowanie ekologiczną ofertą.

Niskie zainteresowanie zielonym produktem stoi w sprzeczności z ogłoszonymi w czerwcu br. badaniami, z których wynika, że wielu odbiorców jest gotowych płacić więcej za zieloną energię. Z badań firmy Millward Brown SMG/KRC, przeprowadzonych na zlecenie RWE Polska wynika, że 53 proc. ankietowanych chce korzystać z energii odnawialnej, 19 proc. nie jest tym zainteresowane a 28 proc. badanych jest niezdecydowanych.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.drewnozamiastbenzyny.pl

 

Dodano: 2009-10-28
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej