Rozwój rynku biopaliw stałych w Polsce

Rynek biopaliw, a zwłaszcza peletu rozwija się dynamicznie od kilku lat w całej Unii Europejskiej, za sprawą przyjętej polityki, zwiększającej udział energii ze źródeł odnawialnych. W 2010 r. wyprodukowano  w Europie około 10 mln ton tego granulatu i blisko tyle samo wyniosło zużycie. W Polsce rynek tego biopaliwa liczy sobie zaledwie kilka lat, ale coraz dynamiczniej się rozwija dzięki wygodzie zastosowania oraz coraz stabilniejszym cenom.

Zapotrzebowanie na tego typu biopaliwo stałe dynamicznie rośnie dzięki takim rynkom jak austriacki, które skokowo zwiększają wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Prognozy szacują bardzo istotny wzrost produkcji peletu, do około 30 mln ton w 2020 r. Na rynku polskim lokalni producenci wytwarzają obecnie ponad 500 tys. ton granulatu, z czego coraz większa ilość trafia bezpośrednio do krajowych odbiorców. Jednym z największych krajowych producentów peletu drzewnego jest firma Barlinek.

Rafał Węcek, dyrektor sprzedaży biopaliw w Barlinek S.A. wyjaśnia kształtowanie się rynku biopaliw w Polsce.

Rafał Węcek
dyrektor sprzedaży biopaliw
Barlinek SA

Do 2004 r. spółka dała się poznać głównie jako producent markowych warstwowych podłóg drewnianych. Od tamtej pory dość znacznie rozszerzony został produkowany asortyment. Obecnie firma posiada w ofercie pełną gamę podłóg drewnianych, zarówno deski lite jak również 2 i 3-warstwowe oraz listwy podłogowe. Barlinek to także producent Deski YOUNG - pierwszej na rynku linii specjalistycznych podłóg drewnianych dla dzieci.

Firma oferuje także biopaliwa, czyli pelet drzewny (Ecopellet), brykiet drzewny (Ecobriketts) i ekologiczną podpałkę drzewną (Ecostarter). Prognozy rynku dla peletu, czyli granulatu drzewnego, zarówno w Europie jak i Polsce są bardzo obiecujące. W ostatnich latach dynamicznie rosła zarówno produkcja tego granulatu, jak również sprzedaż. Wprawdzie udział peletu w konsumpcji energii jest nadal niewielki i stanowi poniżej 1%  to z obserwacji wynika, iż na wielu rynkach Europy intensywnie się rozwija. Wyjątkowo interesujący przykład stanowi Austria, w której odnawialne źródła energii stanowią obecnie aż 85%. W tym kierunku zmierzają również inne kraje europejskie.

Barlinek planuje dalszą rozbudowę mocy produkcyjnych w zakresie biopaliw, a zwłaszcza brykietu. Jednocześnie brane są pod uwagę możliwości produkcyjne, które są ściśle powiązane z  ilością surowca - trocin oraz zrębków drzewnych, które pozyskiwane są w tartakach. Jest on wolny od wszelkich zanieczyszczeń, co znajduje odzwierciedlenie w jakości gotowego wyrobu. Dzięki wyjątkowej dbałości na każdym etapie produkcji Ecopellet z Barlinka ma bardzo dobrą renomę, jest produktem klasy premium  w całej Europie. Dobrze rozwija się również dystrybucja i sprzedaż brykietu kominkowego. Moce produkcyjne firmy sięgają 175 tys. ton biopaliw stałych rocznie, w tym ponad 150 tys. ton peletu i 20 tys. ton brykietu kominkowego.

Granulat drzewny czyli pelet wytwarzany z trocin oraz zrębków jest znany od lat w  Europie Zachodniej  i Skandynawii. W Szwecji rozpoczęto produkcję ekologicznego biopaliwa na skalę przemysłową już w latach 80-tych ubiegłego wieku. Prawdziwa moda na to paliwo została zapoczątkowana kilka lat później, właśnie w Szwecji, Danii, Austrii i innych krajach, dbających o ekologię, przywiązujących dużą wagę do ograniczenia wielkości emisji CO2.

Pelet drzewny jest jednym z najbardziej wydajnych odnawialnych i ekologicznych paliw. Nie tylko nie zawiera żadnych środków czy związków chemicznych, ale też jest konkurencyjny dla tradycyjnych paliw pod względem ekonomicznym. Kaloryczność peletu wynosi ponad 19 000 kJ/kg i  jest porównywalna z kalorycznością sezonowanego drewna, a nawet może przekraczać 70% wartości kalorycznej węgla. Podczas spalania peletu drzewnego do atmosfery emitowana jest tylko taka ilość dwutlenku węgla, jaką pobierają rośliny w procesie fotosyntezy i jest to tzw. 'zerowa emisja CO2'.

Granulki peletu posiadają dwa bardzo istotne, a przy tym wyróżniające czynniki, tj. atut zarówno ekonomiczny jak i ekologiczny. Granulat drzewny jest czystym paliwem, nie zatruwa środowiska naturalnego, a do produkcji wykorzystywane są trociny i zrębki drzewne, tj. surowiec praktycznie nie do wykorzystania gdzie indziej. Warto zauważyć, że produkcja  tego paliwa, dzięki stosowanym przez producentów nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, nie jest uciążliwa dla środowiska naturalnego. Te aspekty nabierają dziś, w dobie rosnącej popularności ekologii  oraz ograniczania emisji CO2 do środowiska, coraz większego znaczenia. Poza tym biopaliwo jest konkurencyjne cenowo w  stosunku np. do ekogroszku czyli węgla oraz oleju opałowego.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat rozwinęła się w naszym kraju cała infrastruktura, związana z tym opałem. Praktycznie wszyscy znani i obecni na naszym rynku producenci urządzeń grzewczych, mają już w swojej ofercie kotły na pelet. Polska jest liczącym się w Europie producentem tego biopaliwa. Jesteśmy krajem zasobnym w surowiec drzewny. Producenci (np. firma Barlinek) oferują możliwość zamówienia produktu przez internet, z dostawą pod wskazany adres. Podczas spalania peletu powstaje jedynie niewielka ilość popiołu, który z powodzeniem służy jako ekologiczny nawóz w przydomowym ogródku. Wszystko to sprawia, że wielu indywidualnych inwestorów decyduje się na wykorzystywanie tego nowoczesnego opału.

Jest wiele technik, mniej lub  bardziej skomplikowanych, które pozwalają na sprawdzenie jakości peletu. Najprostsza z nich to sprawdzenie jakości udokumentowanej przez niezależną instytucję certyfikującą, np. DIN CERTCO. Producenci, którzy mogą wylegitymować się takim certyfikatem mają sprawdzony, dobrej jakości pelet, którego parametry najczęściej są znacznie lepsze niż przewidują to normy.

Zarówno pelet jak i brykiet można kupić na terenie całego kraju, w sklepach z ofertą kotłów grzewczych. Dodatkowo brykiet kominkowy jest obecny niektórych marketach budowlanych. Biopaliwa produkcji Barlinka wystarczy zamówić poprzez stronę internetową www.pelet.com.pl i zostaną dostarczone w  ciągu zaledwie kilku dni.

źródło i zdjęcia: Barlinek SA .

Dodano: 2011-11-24
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej