Z jaką choinką Święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, a wraz z nimi dylemat wyboru choinki. Jakim drzewkiem przyozdobimy nasze domy i mieszkania, sztucznym czy żywym? Która choinka jest ekologiczna?

Plastikowe drzewko wykonane z tworzyw sztucznych nie gubi igieł i może nam służyć przez wiele lat. Przez długi okres pokutowała opinia, że sztuczne drzewka są ekologiczne ponieważ chronią lasy przed nadmierną eksploatacją. Jednak plastikowe choinki są szkodliwe, ponieważ ich produkcja oraz utylizacja powodują wytwarzanie związków szkodliwych dla środowiska. Po spaleniu takiej choinki, do atmosfery przedostają się trujące opary. Jeśli zaś plastikową choinkę wyrzucimy na śmietnik, jej rozkład będzie trwać nawet kilkaset lat.

Jeśli zdecydujemy się na zakup żywego drzewka, mamy pewność, że pochodzi ono ze specjalnej plantacji. Będziemy cieszyć się jego urokiem i zapachem. Uprawy najpopularniejszych drzewek bożonarodzeniowych - świerków i jodeł, często zakładane są na terenach, gdzie nie można pozwolić naturze na wysoki las. Zielone drzewka mogą pochodzić także z wycinki, która prowadzona jest w ramach zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przez leśników. Sprzedający powinien posiadać stosowne dokumenty, które potwierdzają legalność pochodzenia drzewka. Mimo, iż kradzieże choinek z lasu są nadal powszechne, jednak są one marginalnym procederem.

Większość choinek po świętach trafia niestety razem ze śmieciami do pojemników i kontenerów na odpady komunalne. Nie pozwala to na ponowne wykorzystanie drzewek. Najlepiej jeśli oddamy je do kompostowni, przekażemy na opał lub oddamy do ogrodu zoologicznego jako pokarm dla zwierząt kopytnych. Jeśli kupimy choinkę ukorzenioną w doniczce, zawsze możemy przesadzić ją na wiosnę do ogrodu.

Sztuczna choinka jest wygodna, bo może służyć przez kilka lat. Nie stworzy jednak nastroju i klimatu, który daje zielone drzewko z lasu. Każdy rodzaj choinki ma swoje wady i zalety, jednak najbardziej przyjazne dla środowiska są te naturalne. To jednak, jaka choinka zagości w naszych domach podczas Świąt Bożego Narodzenia zależy od nas samych.

opr.: Aneta Sadlik
zdjęcie: sxc

Dodano: 2015-12-23
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej