O ekologii na Globe Forum w Gdańsku

Pierwsza polska edycja międzynarodowego Globe Forum pod hasłem "Innowacyjność w gospodarce na rzecz zrównoważonego rozwoju? skupia od wczoraj w Gdańsku przedstawicieli środowisk biznesowych, politycznych i naukowych.

Uczestnicy Globe Forum próbują uzyskać odpowiedź na pytanie - w jakim kierunku powinien rozwijać się świat, aby nie degradować środowiska i zasobów naturalnych.

Pomostem między ekologią i ekonomią są zaawansowane technologie i innowacje. Forum, łącząc te trzy obszary, stanowi ogromną szansę dla całego regionu, ponieważ wpisuje postawę odpowiedzialności środowiskowej w ramy ekonomiczne, powiedział Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Dostrzegam w tym dodatkowy bodziec dla Europy Środkowowschodniej w dążeniu ku standardom wypracowanym w krajach rozwiniętych.

Świat powinien tak się rozwijać, aby zaspokajając potrzeby obecnego pokolenia nie zostały umniejszone szanse przyszłych generacji. Według uczestników Forum można tego dokonać wykorzystując nowe technologie zmierzające do ograniczenia zużycia energii i wprowadzenia technologii redukujących emisję gazów cieplarnianych.

Polska gospodarka uzależniona od węgla i uznawana za mało innowacyjną może nadgonić stracony czas korzystając z doświadczeń krajów bardziej rozwiniętych i funduszy Unii Europejskiej.

W Globe Forum, po raz pierwszy odbywającym się w Gdańsku, udział bierze 1200 gości z kraju i świata. Dyskusje obejmują problemy efektywności gospodarki, strategii rozwoju miast, energetyki i odnawialnych źródeł energii z uwzględnieniem potrzeb społecznych i środowiskowych.

Podczas Globe Forum specjalne miejsce zajmie temat recyklingu. W panelu "Recykling opakowań. Czy Polska robi wystarczająco dużo?" poruszona zostanie kwestia okresu przejściowego dla Polski, która do 2014 r. ma dostosować dostosować system odzysku i recyklingu do standardów europejskich.

Globe Forum jest szwedzką organizacją, która pośredniczy między innowatorami a przedsiębiorcami, inwestorami i sektorem publicznym promując w tych środowiskach postawy innowacyjne. Oprócz tego na międzynarodowych konferencjach, które odbywają się pod tą samą nazwą szerzy i wspiera ideę zrównoważonego rozwoju i innowacyjności zarówno w sferze publicznej jak i ekonomicznej.

źródło: www.trojmiasto.pl, www.gfbn.com
zdjęcie: www.wobet.eu

 

 

Dodano: 2009-10-29
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej