Województwo dolnośląskie ma niewykorzystany potencjał biomasy

Wykorzystanie odpadów z produkcji rolnej na cele energetyczne to możliwość, która nie jest w pełni wykorzystana na terenie województwa dolnośląskiego.

Możliwości produkcji na cele energetyczne słomy czy siana to kilkaset ton rocznie. W województwie dolnośląskim istnieje duża liczba zakładów, które byłyby zainteresowane wykorzystaniem potencjału biomasy. Na dzień dzisiejszy do wytwarzania biomasy wykorzystuje się zaledwie kilkanaście ton tego surowca. W regionie dolnośląskim w ciągu roku można pozyskać ok. 900 000 ton biomasy, czyli ok. 1/3 potencjału krajowego.

Gmina Węgliniec ma idealne warunki do wytwarzania energii elektrycznej z biomasy leśnej. Sąsiaduje z Borami Dolnośląskimi, jednak nie może porozumieć się z Lasami Państwowymi, właścicielem terenów leśnych, co do zakupu odpadów. Kłopoty ma również gmina Strzelin. Planowany jest tam Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Odnawialnych Źródeł Energii. W projekt zaangażowane są m.in.: Wrocławskie Centrum Badań (EIT+), Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, wiele dolnośląskich firm oraz samorząd Strzelina.

Pozytywnym przykładem wykorzystania potencjału biomasy jest PGE Elektrownia Turów S.A. w Bogatyni. W czerwcu 2009 oddano tam do użytku instalację spalania materii organicznej.

Dziś ze spalania 1250 mln ton biomasy rocznie, pokrywanych jest 14 proc. światowego zużycia energii. Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii to nie tylko aspekt ekologiczny, ale też gospodarczy. Dzięki lokalnym inwestycjom tworzą się miejsca pracy oraz aktywizuje się obszary, gdzie produkcja rolnicza stała się nieopłacalna. Do tego obliguje nas dyrektywa unijna, w której zapisane jest, że do 2012 roku w Polsce 20 proc. produkowanej energii powinno pochodzić z odnawialnych źródeł.

źródło: Gazeta Wrocławska
zdjęcie: www.ekoenergia.pl

 

Dodano: 2009-10-30
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej