Zmiany klimatu kluczowym tematem szczytu UE w Brukseli

Jednym z głównych tematów rozmów, podczas trwającego od wczoraj dwudniowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli są kwestie związane ze zmianami klimatu oraz międzynarodowymi działaniami na rzecz jego ochrony.

Ze spotkaniem przywódców unijnych państw i rządów związane były nadzieje na przełamanie politycznego impasu, w którym tkwią negocjacje klimatyczne dotyczące międzynarodowego porozumienia na rzecz ochrony klimatu. Jednak zważywszy na ogłoszone ostatnio stanowisko Polski, porozumienie w sprawie klimatu wydaje się być zagrożone.

Projekt stanowiska przygotowanego na szczyt UE mówi, że wszystkie kraje, z wyjątkiem tych najmniej rozwiniętych, powinny przyczynić się do międzynarodowego publicznego finansowania? w oparciu o poziomy emisji i PKB, w celu uwzględnienia zarówno odpowiedzialności za globalne emisje, jak i możliwości finansowych.

Udział poszczególnych państw w finansowaniu wsparcia krajów rozwijających się w walce ze zmianami klimatu jest obecnie najbardziej burzliwą kwestią. Rządy wielu państw UE opowiadają się za naliczaniem składki w oparciu o krajowy poziom emisji CO2.

Propozycja ta budzi sprzeciw m.in. polskiego rządu, który sugeruje, aby rozliczenia dokonywać w oparciu o składki wpłacane w ramach unijnego funduszu "Europejska Pomoc Rozwojowa" lub w zależności od PKB. Polska nie wyklucza nawet weta w sprawie unijnego mandatu na grudniową konferencję w Kopenhadze.

Pozarządowe organizacje ekologiczne krytykują  stanowisko polskiego rządu. Julia Michalak z polskiego oddziału Greenpeace uważa, że nie widać żadnego zainteresowania odnośnie zmian klimatu, a nasz kraj kalkuluje tylko, jak wydać najmniej i zyskać najwięcej na ochronie klimatu. Wtorkowa wypowiedź Premiera Donalda Tuska dotycząca kwestii "nieszczęsnego klimatu?, została oczywiście skomentowana przez członków 18 organizacji pozarządowych zrzeszonych w ramach Koalicji Klimatycznej.

Brak zgody członków UE w zakresie finansowania pomocy krajom rozwijającym się źle wróży przyszłemu porozumieniu na rzecz ochrony klimatu, które już w grudniu powinno zostać podpisane w Kopenhadze.

Wynik rozmów toczących się podczas trwającego szczytu UE w Brukseli będzie miał istotne znaczenia dla kształtu przyszłego porozumienia.

źródło: www.chronmyklimat.pl
zdjęcie: www.europarl.europa.eu

 

Dodano: 2009-10-30
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej