Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy budując dom, nie zbankrutujemy?

Znalezienie kompromisu pomiędzy realizacją wymarzonego projektu i zastosowaniem odpowiednich technologii, a możliwościami naszego portfela nie jest proste. Nieoczekiwane wydatki wynikające z popełnionych błędów, konieczność przedłużenia prac ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, czy wzrost cen materiałów budowlanych - to tylko niektóre z czynników mogące utrudnić sfinalizowanie inwestycji.

Na jakości materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych nie warto oszczędzać. Co zatem zrobić, żeby nie przeinwestować i zmniejszyć wydatki tak, by starczyło nam pieniędzy na ukończenie domu? Rozwiązaniem jest sporządzenie skrupulatnego kosztorysu oraz szukanie oszczędności na każdym etapie budowy domu.

Projekt zgodnie z ekonomią

Jeśli cięcie kosztów jest niezbędne, najkorzystniej jest przystąpić do niego jeszcze na etapie projektu. Zastosowanie zmian w rozmieszczeniu i liczbie pomieszczeń, rezygnacja z niepotrzebnych balkonów czy piwnicy przyniosą wymierne oszczędności finansowe. Należy pamiętać, że zazwyczaj prostsze rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne.

Kształt dachu ma bardzo duży wpływ na koszt budowy domu. Wielospadowy dach z dużą liczbą załamań będzie bardziej skomplikowany w wykonaniu i jest droższym rozwiązaniem niż prosta, dwuspadowa konstrukcja. Podobnie bryła domu oparta na planie prostokąta lub kwadratu będzie zwykle tańsza niż ta, o nietypowym kształcie. Decydując się na określony projekt, bardzo istotne jest przeanalizowanie potrzeb domowników i przystosowanie do nich metrażu.

W Polsce wyraźna jest tendencja do  wyboru budynków o większej powierzchni użytkowej niż wynikałoby to z rzeczywistych potrzeb danej rodziny, mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA . Tymczasem zrezygnowanie z dodatkowych łazienek, pokoju gościnnego czy obszernej garderoby nie obniży komfortu użytkowania, a znacząco zmniejszy koszty budowy i utrzymania domu.

Kupuj materiały budowlane w sezonie zimowym

Materiały budowlane stanowią największą część kosztów całej inwestycji, więc to na nich zazwyczaj się oszczędza. Przed dokonaniem zakupu należy skrupulatnie porównać oferty producentów, zwracając uwagę na parametry techniczne, długość i zakres gwarancji oraz opinie specjalistów. Pamiętajmy jednak, że najtańsze rozwiązania mogą okazać się pozornym zyskiem, jeśli weźmie się pod uwagę ich niską jakość i problemy, jakie mogą wiązać się z tym w przyszłości. W przypadku, gdy produkt nie będzie spełniał naszych oczekiwań, jego wymiana może okazać się niemożliwa lub bardzo pracochłonna.

Jak się jednak okazuje, na materiałach budowlanych zaoszczędzić można bez uszczerbku dla ich jakości np. kupując poza sezonem. Specjalne oferty w okresie zimowym są sposobem na utrzymanie płynności finansowej dla firmy, a dla jej klientów możliwością zakupu wysokiej jakości produktu w niższej cenie. Tego typu promocje przeprowadzamy w naszej firmie cyklicznie, zdradza Nadolny. W bieżącym roku z obniżek można skorzystać do końca marca. W zależności od produktu, sięgają one nawet do 15% i obejmują najwyższej jakości produkty m.in. energooszczędne okna TYTANOWEtermo czy drzwi podnoszono-przesuwne MS iD Design.

Oszczędzaj z głową

Decydując się na materiały budowlane oraz wykonawcę, z pewnością warto być powściągliwym w wydatkach - ale w przemyślany sposób. W obu przypadkach zrezygnowanie z jakości i wybór najtańszej oferty może przynieść opłakane skutki, a w najgorszym przypadku zakończyć się wymianą wadliwych elementów lub dokonaniem poprawek. Często za nieprzemyślane oszczędności przychodzi zapłacić później - podczas użytkowania domu.

Warto więc zawczasu wziąć pod uwagę np. koszty ogrzewania wybierając energooszczędne materiały. Przykładowo, różnica w cenie okien o bardzo dobrej izolacyjności zwróci się w postaci niższych rachunków już po około 7 latach, w dalszej perspektywie czasu przynosząc dodatkowy zysk.

Kolejnym istotnym czynnikiem, którego nie należy zaniedbywać jest długość i jakość gwarancji. Zakup elementów i materiałów budowlanych od renomowanego producenta daje nam pewność, że w razie otrzymania wadliwego produktu dodatkowe koszty pokryje firma, a my nie zostaniemy sami z problemem. Przy budowie domu należy przede wszystkim pamiętać, że zazwyczaj przyjdzie nam w nim mieszkać przez długi okres, a za nieroztropne zakupy możemy płacić latami.

źródło i zdjęcie: MS więcej niż OKNA

Dodano: 2012-02-21
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej