Polska ograniczy emisję CO2 poprzez nowe instalacje

Na III Konferencji Paliwowo-Energetycznej Polskiej Izby Paliw Płynnych stwierdzono, iż CCS (Carbon Capture and Storage) to jedna z najbardziej perspektywicznych technologii ograniczania emisji CO2.

Choć aktualnie technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) jest na wczesnym etapie rozwoju, to już teraz zdaniem Marka Kucharskiego,  zastępcy dyrektora Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki jest ona alternatywą w wykorzystaniu węgla i szansą na zwiększenie znaczenia tego nośnika energii.

Wychwytywanie CO2 to Program Flagowy UE, w ramach którego na początek ma powstać od 10 do 12 zakładów demonstracyjnych. Realizacja tych projektów umożliwi zdobycie niezbędnej wiedzy zarówno w zakresie projektowania, budowania oraz eksploatacji nowych instalacji CCS oraz instalacji zgazowania węgla (IGCC) przy budowie kolejnych tego typu przedsięwzięć.

Dwa projekty zostaną zrealizowane w Polsce. Pierwszym jest powstanie nowej instalacji CCS zintegrowanej z budowanym blokiem 858 MW w PGE Elektrowni Bełchatów. Zakończenie budowy instalacji planowane jest w 2015 roku. Drugim jest budowa instalacji CCS oraz IGCC w Zakładach Azotowych Kędzierzyn. Projekt ma być realizowany przez ZAK S.A. i PKE S.A. i będzie wykorzystywał technologię IGCC do produkcji gazu syntezowego z węgla kamiennego. W porównaniu z innymi projektami demonstracyjnymi nie tylko dostarczy elektryczność i ciepło, ale pozwoli również na produkcję surowców chemicznych (metanolu, mocznika, wodoru, w przyszłości możliwa jest również produkcja paliw syntetycznych). Nową instalację IGCC przygotowują również Zakłady Azotowe Puławy wraz ze spółką Lubelski Węgiel Bogdanka. Tam bloki do zgazowania węgla mają powstać do 2013 roku.

Technologia zgazowania węgla IGCC w znacznym stopniu redukuje emisję gazów cieplarnianych, co przyczynia się w dużej mierze do ochrony środowiska. Tego typu proekologiczne inwestycje mają dodatkowo duże szanse na dofinansowanie ze środków państwowych.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.nettg.pl

Dodano: 2009-10-31
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej