Zgaś światło podczas godziny dla Ziemi WWF!

Już tylko tydzień pozostał do Godziny dla Ziemi WWF. 31 marca 2012 r. o godz. 20.30 w symbolicznym geście miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło na 60 minut. Przyłącz się i Ty! Zatroszcz się o środowisko i zgaś światło!

W czasie "Godziny dla Ziemi WWF" nie mierzymy oszczędności energii tylko zachęcamy do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków, mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska. Nie powstrzymamy degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych oszczędzając energię raz do roku przez jedną godzinę, tylko przez cały rok. Poprzez Godzinę dla Ziemi WWF przypominamy o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, że wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy naszej planety.

Wyłączmy więc zbędne oświetlenie i urządzenia elektryczne, zamieńmy codzienną kąpiel w wannie na prysznic, wybierzmy rower zamiast samochodu jako środka transportu, czy też segregujmy śmieci. Tak każdego dnia możemy dbać o środowiska, a sposobów tych jest jeszcze więcej.

Udział w akcji "Godzina dla Ziemi WWF" nie oznacza całkowitej rezygnacji z używania prądu przez 60 minut, dodaje Kosowska. 31 marca br. symbolicznie zgasną iluminacje znanych budynków i obiektów architektonicznych oraz światło w domach osób, które zdeklarowały udział w akcji, a nie np. sygnalizacja świetlna.

Godzina dla Ziemi WWF nie grozi zachwianiem stabilności systemu energetycznego, tłumaczy Monika Marks z WWF Polska. Przed ważnym meczem piłki nożnej w wielu domach i mieszkaniach włączane są telewizory. Podobna zmiana krajowego poziomu poboru prądu, oczywiście w odwrotną stronę i w mniejszej skali - telewizory są bardziej energochłonne niż żarówki - ma miejsce podczas Godziny dla Ziemi WWF. Sieci elektroenergetyczne są na tego typu zmiany poborów przygotowane.

"Godzina dla Ziemi WWF" nie spowoduje też większego zużycia energii niż udaje się zaoszczędzić w czasie 60 minut. Ten mit wziął się prawdopodobnie z powolnego "rozświetlania się" świetlówek starego typu, choć i one zużywały mniej energii podczas zapalania niż podczas godziny świecenia. Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne były świetlówki z zapłonnikiem elektromagnetycznym. Zanim zaświeciły pełnym światłem, musiało upłynąć od kilkudziesięciu sekund do nawet kilku minut. Przez ten okres "rozświetlania" zużycie energii było faktycznie większe. Jednak w świetlówkach nowego typu pełen zapłon następuje dużo szybciej. Obecnie ów "szczyt prądowy" trwa zaledwie kilka mikrosekund i jest pomijalny.

Dlatego zawsze, nawet jeśli wychodzimy z pokoju tylko na trzy minuty, opłaca się wyłączyć światło, dodaje Marks. Przez cały ten czas będziemy oszczędzać energię. Dotyczy to zarówno świetlówek, świetlówek kompaktowych, jak i tradycyjnych żarówek.

WWF Polska zachęca do przyłączenia się do akcji na wwf.pl/godzinadlaziemi. Do zarejestrowania się na stronie i wyłączenia światła podczas Godziny dla Ziemi WWF zachęcają także znani Polacy, między innymi: Kinga Rusin, Michał Piróg, zespół Zakopower, Reni Jusis, Urszula Dudziak, Gaba Kulka, Ania Rusowicz i wiele innych.

W 2012 r. obok największych miast i ikon architektury z całego świata przyłączyło się już 40 miast w  Polsce, wśród nich: Warszawa, Poznań, Kalisz, Kraków, Zielona Góra, Katowice, Wrocław, Opole, Częstochowa, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Koszalin, Szczecin, Olsztyn, Elbląg, Mława, Grodzisk Mazowiecki, Płock, Pruszków, Luboń, Nowy Sącz, Gorzów Wielkopolski, Białystok, Dąbrowa Górnicza, Racibórz, Będzin, Wałbrzych, Ostrowiec Świętokrzyski, Rzeszów, Malbork, Gniewino, Starogard Gdański, Chełmno, Grudziądz, Barcin, Trzebiatów i Dobre Miasto.

Podczas Godziny dla Ziemi WWF zgasną iluminacje świetlne najbardziej charakterystycznych budynków, miedzy innymi: Pałac Kultury i Nauki, Teatr Wielki, Zamek Królewski, mury obronne Starego Miasta, iluminacje mostów i Zachęta w Warszawie, oświetlenie Starego Rynku, iluminacje mostów i Ratusz w Poznaniu.

Zgasną także iluminacje zewnętrzne Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej i Ministerstwa Finansów w Warszawie.

źródło i zdjęcie: www.wwf.pl

Dodano: 2012-03-23
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej